Liis Kängsepp • 2. juuni 2011 kell 21:00

Täht laval ja lauludes

Just seetõttu ootavad korraldajad Tallinna kontserdile palju fänne näiteks Lätist ja Soomest. Tõsi, Soomes on Jamiroquai juba esinenud: bänd on andnud kontserdi Helsingis ja aastaid tagasi ka festivalil Pori Jazz. Just viimase mõjul hakkas peaaegu et Jamiroquai fänniks Jazzkaare korraldaja Anne Erm.

"Jay Kay hüppas laval nagu noor hirv ja platsitäis kuulajaid hüppasid-tantsisid temaga kaasa," meenutab Erm. "Jamiroquai jäi mu mõtetesse, aga tore, et ta sealt nüüd vabastatud on ja Eesti kuulajaid saavad kaasa elada heale funk-pop-rokk-acid -džässmuusikale. Jamiroquai palad on väga särtsakad. Usun, et kuulajad saavad terveks suveks positiivse laengu."

Tallinna kontsert on osa Jamiroquai märtsis alanud maailmaturneest, mis on pühendatud uuele albumile "Rock Dust Light Star". Albumi pealkiri on Jay Kay andmetel inspireeritud ühest Malaisias toimunud kohtumisest, kus arutleti religiooniteemadel viisil, mis Jay Kayd ärritas. Ta ütleb, et ei pea end usklikuks inimeseks, pigem tuleb tema jutust välja suur skepsis taevase pääsemise suhtes.

"Arvan, et ühel päeval saame me taas mõne kiviga pihta. Seda on varem juhtunud ja ma ei näe põhjust, miks ei peaks uuesti juhtuma," ütleb Jay Kay blogis. "Plaadi pealkiri näitab, millest me kõik tehtud oleme - tähetolmust."

Rabarocki festivali promootor Danel Pandre on Jamiroquaid näinud laval mitu korda, nii Soomes kui ka New Yorgis, kuid läheb bändi kindlasti jälle vaatama. Pandrele on see neljas Jamiroquai kontsert ja ta soovitab seda kõigile, kel seni pole veel olnud õnne Jamiroquaid laval näha.

Igal kontserdil uus. "Iga kord oleks heas mõttes tegu justkui uue artistiga," tunnistas Pandre. "Jay Kay vitaalsus ja pillimeeste üliandekas dünaamiline koostöö teevad isegi tuttavast loost uue, huvitava ja nauditava elamuse. Soovitan Jamiroquaid kõigile, kes peavad lugu positiivsest, tantsulisest ja kaasakiskuvast muusikast."

Jamiroquai on tegutsenud juba peaaegu 20 aastat. 1990ndate algul mängis Jamiroquai koos selliste bändidega nagu Incognito, James Taylor Quartet ja Brand New Heavies tähtsat rolli Londoni acid-džässmuusika liikumises.

Praegu kuuluvad live-bändi koosseisu selle asutaja ja liider Jay Kay (vokaal), Derrick McKenzie (trummid), Sola Akingbola (löökpillid), Rob Harris (kitarr), Matt Johnson (klaver) ja Paul Turner (basskitarr).

Segu erinevatest žanritest. Bänd on müünud albumeid üle 25 miljoni eksemplari. Need, kes Jamiroquai loomingust midagigi teavad, on muidugi kursis sellega, et bänd on aastate jooksul kokku pannud erinevaid muusikažanreid, nii et praegu on juba keeruline Jamiroquaid ühte kategooriasse liigitada. Seda fännivad nii pop-, rokk-, elektroonilise kui ka džässmuusika austajad.

Paljud Jamiroquai laulud on saanud popkultuuri absoluutseks klassikaks, teiste seas kindlasti "Virtual Insanity", "Space Cowboy", "Deeper Undeground" jm.

Pärast pikka aega väldanud lavakarjääri tunnistab Jay Kay endiselt, et talle meeldib laval olla. "Klišee, et elu algab 40aastaselt, vastab tõele," kuulutab ta. "Tunnen end tõesti õnnelikult ja mugavalt, et olen ikka veel laval. Väga vinge on mängus olla!"

Hetkel kuum