Fond: kõik annetused on ühtviisi olulised

Väinu Rozental 19. juuni 2011, 12:22

Eesti Rahvuskultuuri Fond, rahva suus Eri Klasi fondina tuntud sihtasutus on kahekümne aasta jooksul jaganud üksikisikutele üle 4000 stipendiumi ning toetanud rahaliselt umbes 1500 kultuuriasutust või -projekti.

„Öeldakse küll, et mida suurema annetus, seda uhkem, aga meie jaoks on kõik annetused, ka ühekroonine annetus, ühes kategoorias,“ kinnitas Eesti Rahvuskultuuri Fondi (ERKF) tegevdirektor Toivo Toomemets, kes on selles ametis alates 1. juulist 1993.

Täna, 19. juunil 20 aastat tagasi asutas tollane Ülemnõukogu sihtasutuse Eesti Rahvuskultuuri Fondi, mis püsib firmade ja üksikisikute annetustel ning toetab kultuuritegelasi ja -projekte. Alates 21.10.1991 on fondi nõukogu esimees Eri Klas.

„Algaastatel oli annetajate seas rohkem välisfirmasid ja välismaalasi – ligi 60 protsenti annetustest saime välisannetajatelt,“ meenutas Toivo Toomemets. „Nüüd, kui meie annetajate majandusolukord on paranenud, on välisannetuste osa kaunis väikseks jäänud.“

Toomemetsa sõnul on viimasel ajal üha levinumaks muutunud komme, et kui üksikisikud või asutused-ettevõtted tähistavad oma tähtpäevi, siis palutakse juba kutsel kingitusi ja lilli mitte tuua ning pigem teha annetus näiteks mõnda allfondi.

Toomemetsa andmeil on ERKFis praegu kokku 169 allfondi, millest 16-17 on moodustamisel ehk pole veel kokku saanud 6391 eurot (100 000 krooni), millest alates saab hakata välja andma stipendiume.

„Minu arvates tehti omal ajal õige otsus, et pakkuda inimestele võimalust toetada konkreetselt seda kultuurivaldkonda, mida ta tahab toetada,“ rääkis Toomemets. „Kui sa tahad – olgu see siis meelisvaldkond või sinu vanematega seotud valdkond –, et selle valdkonna elu edeneks, siis sa teed allfondi. Ja kõik, kes tahavad seda valdkonda toetada, saavad sellesse allfondi annetusi teha.“

Toomemets ütles, et kui valdkondi vaadata, siis on inimesed aidanud tunduvalt laiendada teemaderingi, millele ERKF saab toetusi anda. „Väga paljudel allfondidel on oma halduskogud ehk usaldusisikud, kes jälgivad antud fondi tegevust ja otsustavad stipendiumisaajad. Selle kaudu on üle 300 inimese seotud,“ täpsustas Toomemets.

Tema andmeil on Eesti firmadest olnud läbi aegade suuremad annetajad Swedbank (Hansapank) ja Tallinna Sadam. „Eraisikutes on suurim Ernst ja Erica Kesa fond, mis toetab ülikoole õppevahendite soetamisel,“ loetles Toomemets. Selle aasta 11. jaanuaril tegid väga suure, ligi 256 000 eurose annetuse Valve ja Helge Teetlaus ning asutasid Hans Teetlausi fondi kuni 35 aastaste ooperilauljate koolitamiseks.

Ettevõtjatest asutas esimese omanimelise fondi Alexander Kofkin, kes 1993. aasta 12. veebruaril annetas 250 000 krooni Alexandre Kofkini fondi asutamiseks. Allfond toetab näitlejate ja lavastajate täiendõpet välismaal. Kofkin on hiljem allfondi põhikapitali suurendanud.

Tuntud ärimeestest on omanimeline fond ka näiteks Rain Lõhmusel, kes annetas 2000. aasta 13. detsembril ERKFile 500 000 krooni allfondi asutamiseks. Rain Lõhmuse Fond toetab noori andekaid kultuuriinimesi.

Eelmisel tegevusaastal (ERKFi majandusaasta lõpeb juuli lõpus) sai Sihtasutus Eesti Rahvuskultuuri Fond annetustena 385 431,08 eurot nii põhikapitali suurendamiseks kui ka ühekordseteks väljamakseteks.

ERKFi nõukogu eelmise aasta novembrikuu otsuse kohaselt eraldatakse selleks aastaks stipendiumide ja toetuste maksmiseks ligi 2,8 miljonit krooni. Stipendiume jagatakse 118 allfondist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    21. June 2011, 14:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing