Ahi ehitatakse vastavalt ruumi suurusele

Ketlin Rauk 04. juuli 2011, 00:00

Kaminasalongi 12 Kaminat juhataja Priit Hanson ütles, et kui maja on soojapidav, siis võib arvestada, et umbes 1300 kg ahi kütab ära 30-60 m2 ja üle 1600 kg ahi 50-80m2. "Ahikütte korral peaks aga arvestama, et ahi töötab soojuskiirgusel ja kütab reaalselt seda ruumi, kus ta paikneb," selgitas ta. "Loomulikult tõuseb soojus ka ülespoole ehk kui on lahtise planeeringuga maja, siis osa soojusest levib ka ülemistele korrustele."

Ahju tõhusus sõltubki Hansoni sõnul suurel määral sellest, kui suur on ta pinnalaotus ja mass. "Mida suuremad on need näitajad, seda tõhusam on ahi," kinnitas ta. "See, kas soojusvahetiks on keraamiline tellis, voolukivi, tulekindel betoon või ahjupott, väga suurt rolli ei mängi." Hansoni kinnitusel pakuvad nad Soome firmade ahjusid, mis on valmistatud tulekindlast betoonist ja mille viimistluseks saab valida krohvi või keraamilist plaati ning traditsioonilisi keraamilisest tellisest puhta vuugiga ahjusid. "Selliste ahjude hinnaklass on 1378-4000 eurot, luksuse hindajaile aga pakutakse Saksa potimeistrite Royal Nosta ahjusid hinnaga 10 000-17 000 eurot."

Pottsepp annab nõu. Pepe Sussen Potipoiss OÜst ütles, et on väga raske - kui mitte võimatu - anda ühest näidet selle kohta, kui suur peaks ahi olema, et tuba soojaks saaks. "Kindel on, et kutsetunnistusega pottsepp peab oskama vastavaid arvutusi teha ning seejuures ka kliendile põhjendada, miks ta just sellise tulemuseni jõudis," kinnitas ta. "Valmistoodangu puhul annab tootja kaasa toote - näiteks moodulahju - paigaldus- ja kasutusjuhendi, kus on kirjas, millisesse hoonesse, ruumi ja millise soojavajaduse rahuldamiseks see sobib."

Projektiga asi paika. Susseni sõnul tuleb uute elamute puhul kirjeldada projekteerimise käigus ka küttesüsteemi, sh ka kaminad-ahjud ja nende paiknemine. "Kahjuks esineb ka juhtumeid, kus küttesüsteemi hakatakse projekteerima alles siis, kui maja on juba katuse all ning siis kiirustades ja terviklahendust läbi mõtlemata," tõdes ta. "Siis tuleb pottsepal kliendiga arutada võimalikke lahendusi."

Susseni kinnitusel peaksid arvestused lähtuma ruumi suurusest ja sellest, kas rajatav ahi või kamin on põhi- või lisaküte.

Valmistoote paigaldus on kiirem. "Kuid sageli on võimalik kindla toote paigaldamine ainult tüüpkohtadesse," lausus Sussen ja lisas, et käsitööna saab valmistada tellija soovi järgi ja interjööri sobiva ahju või kamina.

Valmisahjude hinnad on tema sõnul hõlpsalt leitavad internetist ja hinnavõrdlust kerge teha. "Eritellimusel ahju puhul tuleb tellijaga maha istuda, kuulata ära esmased soovid, vaadata üle reaalne olukord, saada teada kliendi eelarve," loetles Sussen. "Selle järgi koostab pottsepp hinnapakkumise, mis sisaldab ka materjali ja tööraha lahtikirjutust ning arvutab, kas soovid ja mõõdud ning eelarve langevad kokku." Kindlasti tuleb kliendil küsida mitu pakkumist, et saada ülevaade eri lahendustest.

Valmisahi rutem üles. Sussen ütles, et valmistoote puhul on tellijal selge, et ahju, mida ta poes vaatab, saab ta ka koju. "Käsitööna saab aga ahju valmistada vastavalt tellija soovile ning võimalik on teha puhasvuugiga tellis- ja pottahju, renoveerida ajaloolisi küttekoldeid."

Käsitöö hinna määrab töö keerukus ja kulumaterjalide hind. "Siiski võib käsitööna laotud ahi osutuda teatud oludes moodulahjust soodsamaks," arvas Sussen. "Sellisel juhul võidab tellija hinnas, kuid kaotab ajas, sest käsitsi ahju ladumine võtab kauem aega." Samas võib käsitööna valminud ahi minna eriprojekti puhul ka kallimaks. Muinsuskaitse all olevate majade ahjudele kehtivad nende säilitamisel eraldi nõuded.

Andrus Schults Raidkivi OÜst kinnitab, et pottidest või tellistest ehitatud ahju kvaliteet sõltub kasutatud materjalidest ja küttevõime ahju sisemisest lõõrisüsteemist ning koldes kasutatud šamoti kvaliteedist. "Üldjuhul on selliste ahjude puhul võimatu öelda, palju nad tegelikult kütavad," ütles ta. "Iga pottsepp peaks siis seda ise suutma kliendile tõendada, kuid tavaliselt jääb see vahemikku 45-55%."

Schultsi sõnul ehitatakse neil ainsale Eestis kehtiva ahjuehitusstandardile EN 15544 vastavaid ahjusid. "Need ahjud on minimaalselt kasuteguriga 78%, mis on saavutatav vaid siis, kui kolde ja lõõride ehituseks kasutatakse spetsiaalset pehmet pottsepa šamotti ehk kerget šamotti HBO+." Koldeks saab aga kasutada spetsiaalseid ahjusüdamikke." Tema sõnul kehtib reegel, et mida suurem on ahju pindala, seda rohkem ta on võimeline kütma.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing