Sirje Rank • 27. juuli 2011 kell 7:55

IMF võib vajada lisaraha

Ülemaailmses finantskriisis oma ressursse kahekordistanud Rahvusvaheline Valuutafond IMF võib vajada veelgi suuremaid rahalisi ressursse, ütles IMFi juht Christine Lagarde.

„Küsimus on selles, kas meil on jätkuvalt piisavalt vahendeid, mida praeguse kriisiga toimetulek eeldab,“ ütles Lagarde. „Võib-olla oleks vahendeid juurde vaja. Üsna varsti tuleb meil ilmselt seda arutada,“ vahendas agentuur Dow Jones.

IMFi endine juht Dominique Strauss-Kahn pidas vajalikuks suurendada IMFi ressursibaasi kvoodisüsteemi reformiga kuni triljonile USA dollarile. See oli osa eesmärgist suurendada IMFi rolli ja laenuvõimet, et sellega rahandusvahelist rahandussüsteemi tugevdada.

Lagarde’i kommentaaridest aga paistab, et IMF võib vajada lisavahendeid praeguse kriisi ohjamise jaoks – välisabi vajadus on praegu rekordiline. Mitmed eksperdid on väljendanud kahtlust, kas IMFil ja euroala päästefondil on piisavalt vahendeid, et vajadusel piirata kriisi levikut suurematesse euroala riikidesse.

„Ainult piisav süsteemne lahendus aitab ära hoida nakkuse leviku Itaaliasse ja Hispaaniasse ja toob intressimäärad alla tagasi,“ ütles RBSi strateeg Biagio Lapolla.

Hollandi keskpanga juht Nout Wellink ütles nädalapäevad tagasi, et äsja rea lisafunktsioone saanud euroala päästefondi mahtu tuleks 440 miljardilt eurolt tõsta vähemalt 1,5 triljonile eurole. See tähendaks aga tõenäosust, et veelgi enam halbasid varasid kanditakse erasektorist maksumaksjate õlule ning poliitilist toetust see ettepanek ei leidnud.

Ka üleskutse IMFi rahavarusid täiendada võib leida Washintonis tugevat vastupanu, kuna USA ise maadleb praegu oma riigi võlakoorma kärpekavaga.

Pärast kvootide tõstmist, mille alusel liikmesriigid oma sissemakseid teevad, ning koos kahepoolsete laenudega (ca 600 miljardit dollarit), on IMFi ressursibaas 1,5 triljonit dollarit. Võttes aga arvesse juba olemasolevaid laene ning asjaolu, et kõik liimesriigid pole lubatud lisaraha fondi ära maksnud, on IMFil tuleval aastal väljalaenamiseks vaid 396 miljardit dollarit. Osa sellest läheb ilmselt Kreeka uue abipaketi rahastamiseks.

Kui Hispaania peaks abi vajama, tuleksid IMF ja EL sellega ühisel jõul toime. Itaalia oleks aga juba eriküsimus.

Hetkel kuum