Sirje Rank • 5. august 2011 kell 13:10

Olli Rehn: EFSF peab äratama usaldust

Selleks, et mõjus olla, peab euroala päästefond EFSF olema turgude silmis usutav ja respekteeritud, ütles Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Olli Rehn täna tehtud avalduses.

Rehn kordas, et 21. juulil euroala liidrite tippkohtumisel tehtud otsused kujutasid endast olulist verstaposti võlakriisi ohjamisel. Tegemist on aga tehniliselt keerulise kokkuleppega, mille elluviimine võtab aega. Turud näisid aga arvavat, et kõik elemendid on kohe paigas ja ellu viidud. „Need ootused olid ebareaalsed, kuid sellest hoolimata on turud nüüd pettunud,“ märkis Rehn.

Rehn kordas, et liikmesriigid on alustanud olulisi strukturaalseid reforme ja rahanduse saneerimist ning et fundamentaalnäitajad ei anna alust pingete oluliseks süvenemiseks euroala finantsturgudel. Hispaania ja Itaalia puhul ei ole alusnäitajad üleöö muutunud.

"Poliitilist tahet euro kaitsmiseks ei maksa alahinnata," ütles Rehn. Voliniku sõnul pingutavad nüüd kõik liikmesriigid, et 21. juuli otsused võimalikult kiiresti ellu viia. Seda sama seisukohta väljendas ka Euroopa Komisjoni presidendi Jose Manuel Barroso valitsusjuhtidele läkitatud kiri. Hiljemalt septembri alguseks loodetakse vajalike tehniliste ja juriidiliste protsessidega valmis saada, ütles Rehn.

Rehn manitses euroala liidreid ja Euroopa Parlamenti lõpetama ka oma vastasseisu euroala valitsemisreformi üle, mis tõhustab järelevalvet liikmesriikide eelarvepoliitika üle. Liikmesriigid ei taha leppida uuendusega, mille järgi reegleid rikkuv riik pääseks sanktsioonidest vaid juhul, kui enamus liikmesriike on valmis sellega leppima. Seni on kehtinud kord, et liikmesriik saab karistada vaid siis, kui enamus liikmesriike karistamist toetab.

Rehn märkis ka, et praegu turgudel valitsev torm ei räsi Euroopat üksi. Nii tuleb lahendusi otsida ka globaalsel tasandil.

Täna BBC raadiole antud intervjuus ütles Rehn, et sügisel esitab Euroopa Komisjon ülevaate, kuidas võiks euroalal välja näha ühiste garantiidega võlakirjade emiteerimine. Oma hinnangu paneb komisjon lauale siis, kui liikmesriigid on jõudnud kokkuleppele rahaliidu juhtimise põhjalikus reformis, vahendas agentuur Dow Jones. Rehni sõnul keskendub komisjoni raport sellele, kas ühised võlakirjad aitaksid eelarvedistsipliini ja finantsturgude likviidsust parandada.

Hetkel kuum