Sirje Rank • 8. august 2011 kell 13:22

Saksamaa vastu ELi abifondi paisutamisele

Saksamaa vastuseis euroala päästefondi EFSF mahu suurendamisele kummutab lootused, et euroalal on varsti kriisi leviku tõkestamiseks tugevam kaitsevall, kirjutas Wall Street Journal.

Kantsler Angela Merkeli pressiesindaja Christoph Steegmans kordas täna, et euroala päästefond jääb selliseks, nagu see 21. juuli euroala valitsusjuhtide tippkohtumisel kokku lepiti.

„EFSF jääb selleks, mis ta on, ning maht jääb samaks, mis fondil oli enne 21. juuli tippkohtumist,“ ütles Steegman valitsuse pressikonverentsil.

Uudis nõrgestas eurot, mis kauples täna USA dollari suhtes 1,4240 dollari tasemel.

Euroopa Keskpank tegi nädalavahetusel pöördelise tähtsusega otsuse, laiendades võlakirjade tugiostude programmi ka Itaalia ja Hispaania võlakirjadele.

Otsus oli tehtud suuresti vastu tahtmist, kuna sisuliselt aitab keskpank sellisel moel valitsusi rahastada – samas oli otsus hädavajalik, et võita aega, kuni euroala riigid saavad parlamentides kinnitatud EFSFi uued valitused. Viimaste hulgas on ka voli teha võlakirjaturul tugioste.

Läinud nädalal liikmesriikidele läkitatud kirjas kutsus Euroopa Komisjoni president Jose Manuel Barroso fondi mahtu suurendama, et hajutada kahtlused, et fond ei tule vajadusel euroala suuremate riikide abistamisega toime.

Hinnanguliselt tuleks fondi mahtu praeguselt 440 miljardilt eurolt tõsta kuni 1,5 triljonile dollarile.

Hetkel kuum