Büroodel terendab hinnatõus

Rivo Sarapik 22. august 2011, 00:00

"Masu ajal konkureerisid bürookompleksid selles, kes teenib madalale surutud üürihindade tingimustes vähem kahjumit. Praegu on üldine majanduskeskkond Eestis taas end jalgele upitamas. See tähendab büroopindade jaoks nõudluse kasvu ja majanduspendli liikumist tagasi normaalsuse suunas. Elu paratamatusena tähendab normaalsusesse tagasi jõudmine allasurutud hindade vähemalt mõningast tõusu," kommenteeris Technopolis Ülemiste ASi juhatuse esimees Gert Jostov.

"Raske on uskuda, et büroode üürihinnad jäävad kriisiaja tasemele. Üldist hinnatõusufooni arvestades võib büroode hinnatõusuks prognoosida aastases perspektiivis 5-15%," lisas ta.

Hindade tõusu soosib tema sõnul ka see, et praegust büroode hinnataset mõjutavad veel majanduskriisi ajal alla lastud hinnad ja see on ebamõistlikult madalal tasemel. "See tähendab, et olukorra normaliseerumise nimel peavad hinnad allasurutud tasemelt ülespoole liikuma," lisas Jostov. "Sobivate pindade puudumise tõttu üürnike uste taha jätmine on tänase Tallinna probleem."

Hinnasurve on olemas, nõustub ka Uus Maa Kinnisvarabüroo juht Mika Sucksdorff. "Kesklinna ja väljakujunenud äripiirkondade tänapäevaste büroopindade turul on nõudlus peaaegu ületanud pakkumise, vakantsus on nullilähedane. Paljud büroopindade omanikud lisavad uutesse lepingutesse järgmisesse aastasse hinnatõusu, mis on kuni 15%."

RE/MAX Central kinnisvarabüroo juhatuse liikme Ruth Tõniste sõnul on enim hindu tõstnud Tehnopolis Ülemiste, kuid mujal on üürihinnad kasvanud vastavalt iga büroomaja vakantsile.

"Näiteks Rocca al Mares nn Audi Maja üürihinnad on viimased aastad stabiilsed, kuna üürihinda majanduslangusest hoolimata alla eriti ei lastud. Samal ajal näiteks paindlikuma hinnaga uued ärihooned tõstsid üürihinda alles hiljuti, kuna vakants enam polnud nii suur, pigem tekkis teatav defitsiit sobiva ruumi leidmisega," tõi Tõniste näiteid.

Tõniste usub tõusu. Uute büroopindade hinnatõus on Tõniste sõnul paratamatu, kuid protsentuaalselt üürihinna kasvu keskmine number oluliselt tõusta ei pruugi, kuna vanemad büroomajad äärelinnas hoiavad oma hinnad veel madalal tasemel, sest ruume seal veel jagub.

Enamiku tippärihoonete omanike sõnul büroopindade hinnatõusu enam ei tule, need hinnatõusud tehti seoses majanduse paranemisega tänavu kevadel. Kevadese tõusu suurusjärk võis olla ca 15% küll," omab DTZ Kinnisvaraeksperdi äripindade maakler Gert Rahnel teist infot. "Peamiseks sihtkohad on tippärimajad, kus vakants on võrdlemisi väike ehk 5-10% piires ja hoone eelmise aasta soodushindadega täitunud."

Sucksdorff ei nõustu Jostovi väitega, et praegused üürihinnad on liiga madalad. "Need on madalad, aga täpselt sellised, nagu turg on praegusel hetkel valmis vastu võtma," lisas ta.

"Üürihinnad pigem ühtlustuvad: need, mis olid seni madalamad, tõusevad, ning ülikõrge üürihinnaga büroopinnad saavad ka täidetud, ehk isegi madalamal tasemel avalikes reklaamides küsitust," arvas Tõniste.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing