Anne Oja • 5. september 2011 kell 15:32

Tingas: Soome kapitalimaksu eest põgenevad eraisikud

Ettevõtete Soomest põgenemise jutt on pisut ülepingutatud, kuna nende maksudes praegu midagi ei muutu, rääkis maksukonsultant Ranno Tingas. Pigem kaaluvad kapitalimaksu eest põgenemist vaid eraisikud.

Tänase Kauppalehti ülesvõetud teemat kommenteerib Ernst & Young Baltic ASi partner Ranno Tingas.

Tundub, et see Kauppalehti artikkel on veidi ülepingutatud - rääkisin ka oma Soome kolleegidega - mingit põgenemist ei toimu ning see problemaatika ei puuduta Soome piiratud vastutusega äriühinguid ehk meie mõistes osaühinguid ja aktsiaseltse, vaid erainvestoreid ja täisühinguid. Soomes on tõesti plaan tõsta järgmisest aastast kapitalitulult võetavat maksu ning see tekitabki diskussiooni. Kuna Soomes on kapitalimaks eraisikule, tekib seega pigem küsimus, kas soomlased oleks valmis tulema siia elama, et maksta 21% tulumaksu väärtpaberite müügilt ning saada maksuvabasid dividende. Äriühingu asukoha või tegevuskoha muutmine selle maksu suhtes efekti ei anna.

Eks Soome äriühinguid on siia aegade jooksul päris palju tulnud ning ütleksin, et peamine põhjus pole maksunduslik. Eesti eeliseks on olnud sarnane kultuur ja keel ning võimalus ehitada äri üles siin ja liikuda siis lõuna või ida poole lojaalse meeskonna ning Ida-Euroopa kogemustega. Kindlasti on soomlased osanud hinnata väiksemaid tööjõukulusid ja üleüldist madalamat kulubaasi äri tegemisel Eestis. Euro tulek on võtnud soomlastelt ära ka devalveerimise hirmu, mis oli kolm aastat tagasi nende üks suurimaid muresid seoses äri tegemisega Eestis. Kindlasti on Soome äriühingute kolimine Eestisse kasulik, sest lisaks töökohtadele ja kuludele tuuakse siia ka komptentsi.

Hetkel kuum