Turud kandsid Kreeka juba maha

Indrek Lindsalu 13. september 2011, 00:00

Nädalavahetuse saabumine peatas valuutaturu ääretult intrigeerival hetkel. Oli reipalt asutud müüma veendumust, et Kreeka maksejõuetus on juba päevade, mitte enam kuude küsimus. Ka sellel nädalal on raske oodata midagi, mis veenaks turgu vastupidises.

Avapaugu uutele arengutele andis uudis, et IMFi, Euroopa Keskpanga ja Euroopa Liidu esindajatest koosnev "troika" katkestas kõnelused Kreekaga vähemalt kümneks päevaks, kuna Kreeka valmisolek kärpekavade elluviimiseks ei olnud piisav ega veenev. Saksamaa poliitikud tõttasid seepeale kohe tegema avaldusi, et kui Kreeka ei täida nõudmisi, siis järgmist rahasaadetist nad ei saa.

Nädala keskel tuli Kreekast teade, et erasektori valmisolek võlakohustuste restruktureerimiseks ei ole piisav. Kui Kreeka valitsuse soov on saavutada nõusolek vähemalt 90% erasektori laenuandjatelt, siis möödunud nädala seisuga oli tegelik seis napilt 75%. Reedel läks väidetavalt Bloombergi-sisesest e-kirjavahetusest liikvele kuuldus, et Kreeka maksejõuetus saabub juba nädalavahetusel. Mitmelt poolt Euroopast, eeskätt Saksamaalt, tuli uudiseid, et pangad valmistuvad hoolega Kreeka maksejõuetuseks.

Kreeka valitsus lükkas kõik need kartused küll tagasi ja nimetas nende levitamist "organiseeritud spekulatsiooniks". Samas tõusid Kreeka võlakirjade kindlustushinnad tasemele, mis hindas riigi maksejõuetuse tõenäosust 90%. Uus nädal on rutiinsetest majandusnäitajatest üsna tühi, seega on turg võlakriisi teemade meelevallas, keskmes jätkuvalt Kreeka.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 19:01
    Otsi:

    Ava täpsem otsing