Soros hoiatab suure depressiooni eest

Katri Soe-Surén 06. oktoober 2011, 12:41

George Soros nõuab Euroopa poliitikuilt tegutsemist ja julgeid samme, vastasel juhul ähvardab tema sõnul uus suur depressioon.

Soros kirjutab ajalehes Handelsblatt, et Euroopa valitsused peavad kontrolli finantsturgude üle tagasi saama. Vastasel juhul on tulemas uus suur depressioon, mille poliitilisi tagajärgi pole võimalik ette näha. Soros ütleb, et vaja on teha kolm julget sammu.

Esiteks peavad euroala valitsused jõudma põhimõttelisele kokkuleppele uue ühise finantsameti üle. Teiseks - suured pangad tuleb allutada Euroopa Keskpangale, vastutasuks saavad nad ajaliselt piiratud garantiid ja püsiva rekapitaliseerimise. Kolmandaks peab EKP võimaldama riikidele nagu Itaalia ja Hispaania võlgade ajutist refinantseerimist väikeste kuludega.

Need sammud võivad turgusid rahustada ja anda Euroopale aega kujundada kasvustrateegiat, ilma et ei jääks lahendamata võlaprobleem, arvab Soros. „Kasvustrateegia tähendust ei tohi alahinnata, kuna võlakoorem – suhe võlgade ja aastase SKP vahel – sõltub osaliselt majanduse kasvunumbritest.“

Et euroala ühise finantsameti loomine võtab aega, peavad liikmesriigid vahepeal pöörduma juba eksisteeriva Euroopa Keskpanga poole. „Praegusel kujul on ühine finantsamet  ehk Euroopa Finantsstabiilsuse Fond (EFSF) ainult rahaallikas. Kuidas raha kasutatakse, otsustavad liikmesriigid.“

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    09. October 2011, 15:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing