Anu Jõgi • 20. november 2011 kell 7:18

Naisjuhtide arv kasvab seaduste tõukel

Naised pääsevad üha suuremal arvul suurettevõtete juhtkondadesse, kirjutab Yle Uutiset AFP-le tuginedes.

Värskest uurimusest selgub, et naisjuhte on järjest juurde tulnud nendes Euroopa riikides, kus naiste tõusu juhi kohale toetab sookvoot.

Kogu maailmas on naiste käes praegu 13,8 protsenti suurettevõtete juhikohtadest, selgub Washingtonis asuva uurimiskeskuse Corporate Women Directors Internationali uuringust. 2004. aastal oli naiste osakaal juhtimises 10,4 protsenti.

Naisi on kõige rohkem juhtkondades USAs, 20,8 protsenti, see osakaal pole aga viimastel aastatel kasvanud.

Seevastu Prantsusmaal on muutused kiired. Riigis on praegu naisjuhte 20,1 protsenti nende üldarvust, 2004. aastal oli nende osakaal ainult 7,2 protsenti. Muutust on tagant tõuganud eelmisel aastal vastu võetud seadus, mis paneb börsifirmadel kohustuse suurendada naiste osakaal juhtimises kuue aastaga 40 protsendini.

Sookvoodid on kehtestatud ka Belgias, Islandil, Itaalias, Hollandis, Hispaanias ja Malaisias. Uuringi järgi on see naisjuhtide osakaalu kasvatanud.

Jaapanis on muutus vastupidine, naisjuhtide osa on vähenenud ja neid on nüüd juhtimises vaid 1,8 protsenti. Lõuna-Koreas pole naisi üldse juhtimises, Hiinas on nende osakaal 8 protsenti.

Uuringukeskuse analüüsi järgi saavad ettevõtted, mille juhtimises osaleb rohkem naisi, hästi konkurentsis hakkama.

Maailmapanga juhtkonda kuuluva Caroline Anstey arvates on naised järgmine arenev majanduspotentsiaal. Ta tuletab meelde, et kuigi naised moodustavad poole maailma rahvastikust ja 40 protsenti töötajaskonnast, kuulub neile vaid 1 protsent maailma varadest.

Hetkel kuum