Kristina Traks • 21. november 2011 kell 8:36

Eesti Energia Jordaanias: tehaseleping lähedal

Eesti Energia tütarfirma Jordan Oil Share Energy ja Jordaania valitsus allkirjastavad veel sel aastal lepingu põlevkivil töötava elektrijaama ehitamiseks Jordaaniasse, teatas Bloomberg.

700-megavatine elektrijaam ehitatakse Attarati põlevkivimaardlate lähedusse. Eelmisel aastal sõlmis Eesti Energia tütarfirma Jordaania valitsusega kontsessioonilepingu Attarat Um Ghudrani põlevkivimaardla varude kasutamiseks. Jordan Oil Shale projektijuht Andres Anijalg on varem öelnud, et elektrijaama ehitus algab juba järgmisel aastal. Valmima peaks jaam 2016. aastal.

Jordan Oil Shale Energy Co on Eesti Energia 2006. aasta lõpus omandatud tütarettevõte, mis uurib võimalusi põlevkiviõli tehase ja põlevkivielektrijaama rajamiseks Jordaania Kuningriiki.

Jordaania on üks vähestest Lähis-Ida riikidest, kus ei leidu naftat, kuid kus asuvad ühed maailma suuremaid põlevkivivarud. Põlevkiviressursi suuruseks on hinnatud kuni 80 miljardit tonni. See on kümneid kordi suurem kui Eesti põlevkiviressurss.

Eesti Energia arendab osa Attarat Um Ghudrani nime kandvast maardlast, mis on ka seni teadaolevatest põlevkivimaardlatest suurim. Uuringuplokk sisaldab hinnanguliselt 1,3 miljardit tonni põlevkivi.

Hetkel kuum