Euroopat ähvardavad talvel elektrikatkestused

Anne Oja 01. detsember 2011, 11:56

Tugeva külmaga võib talvel Saksamaal ja mitmes muus Euroopa riigis elektrienergiast puudus kätte tulla, mis tähendab, et energia tarbimist hakatakse piirama.

Eeloleval talvel toodab Saksamaa tunduvalt vähem elektrienergiat, kui külmade ilmadega tavaliselt tarbib, sest vähendatakse elektritootmist tuumajaamades. ENTSO-E talve analüüsiraport toob välja suurenenud riskid, mis puudutavad ka teisi Euroopa riike, vahendas Elering oma kodulehel.

Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi ütles Äripäevale, et õnneks on Eesti ka sel talvel kodumaise elektritoodanguga kindlustatud ning varustuskindlus ohus ei ole. „Samas tuleb arvesse võtta, et meie naaberriikides nii Soomes kui Lätis ületab tarbimine oluliselt tootmist ning puudujäägi kogumõjus regioonile võivad potentsiaalsed negatiivsed mõjud üle kanduda ka meile.“

ENTSO-E president Daniel Dobbeni kommenteeris, et keskpärase talve ilmastikutingimustes ei ole tasakaalu hoidmine tarbimise ja tootmise vahel suur probleem, kuna riikide vahelised ülekandevõimsused on elektri impordiks piisavad. Kõrgendatud risk tekib juhul, kui tuleb eriliselt külm talv ja temperatuur langeb madalale suures piirkonnas. Kõige pingelisemateks kuudeks on jaanuar ja veebruar.

Nimetatud kuudel võib tiputundide ajal Prantsusmaa vajada olulisel määral importi naaberriikidest, sh Saksamaalt, et tagada süsteemi turvalisus. Sellele vaatamata ei pruugi Saksamaa ja Prantsusmaa olla suutlikud üksteist rasketes ilmastikutingimustes aitama, kui vajadus impordi jaoks peaks tekkima ühel ja samal ajahetkel.

Saksamaa võrgutöökindluse arvutused näitavad olulist langust tootmis- ja tarbimistippude vahel, millest tulenevalt on võrgud rohkem koormatud ning tavapärasest madalama sagedusega.

Varustukindluse tagamiseks on Saksamaa, Austria, Šveitsi ja Itaalia jt Euroopa riikide süsteemihaldurid sõlminud koostöökokkuleppe, milles kasutatakse viimase võimalusena elektritarbimise piiramist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    02. December 2011, 13:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing