19. detsember 2011 kell 18:57

Poola ja Taani tulevad euroala riikidele appi

Tänase EL rahandusministrite telefonikonverentsi järel ei selgunud, kas kõik riigid on valmis panustama Rahvusvahelise Valuutafondi mahu suurendamisse. Euroalasse mittekuuluvad Taani ja Poola on nõus aitama, Suurbritannia ei anna krediiti varem lubatud mahus ning ka Saksamaal on asi segane.

Kokku peaks euroala riikide päästmiseks IMFi kassasse lisanduma 200 miljardit eurot. Sellise otsuse võtsid liikmesriikide juhid vastu 9. detsembril vastu Euroopa Liidu tippkohtumisel. Riikidele anti aega järelemõtlemiseks 10 päeva. Taani lubas täna, tähtaja kukkudes ajalehe Süddeutsche Zeitung andmetel anda 7 ning Poola 6 miljardit eurot.

Briti valitsus teatas vahetult enne telefonikonverentsi, et rahandusminister George Osborne saab lubada soovitud 30 miljardi asemel vaid 13 miljardit eurot, ilma et tal oleks vaja parlamendi nõusolekut. Osborne oli nõus aga ka selle raha vaid siis andma, kui kõik G20 grupi riigid sama teevad.

USA on samas öelnud, et nemad IMFi varude täiendamises ei osale. Hiinast ja Brasiiliast ei ole selget otsust tulnud, samas Venemaa on lubanud anda 10 miljardit eurot. Kokku peaksid euroalasse mittekuuluvad riigid andma 50 miljardit kokku 200 miljardi eurosest krediidisummast.

Ka Saksamaa puhul pole selge, kas 45 miljardit eurot tulevad, kuna Bundesbank ütles, et ei ole piisavat Bundestagi ehk parlamendi alamkoja eelarvekomisjoni toetust.Euroopa Komisjoni presidendi Jose Manuel Barroso pressiesindaja ütles täna, et 10 päeva olidki vaid „poliitiline tähtaeg“.

EL diplomaatide kinnitusel on siiski kõik Euroopa riigid peale Suurbritannia oma põhimõttelist nõusolekut IMFi vahendite suurendamises väljendanud. See ei tähenda aga tegelikkuses seda, et kõik ka maksavad. Nii jäävad näiteks välja automaatselt riigid, mis finantsabi kas juba saavad või seda taotlenud on.

 

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum