Alyona Stadnik • 23. detsember 2011 kell 10:00

Helenius: kehtestame kulutajate maksu

Trigon Capitali nõukogu esimehe Joakim Heleniuse arvates on Eesti maksusüsteemi tugevusteks proportsionaalne tulumaksusüsteem, kuid ta soovitab hakata maksustama kulutajaid.

"Maailm muutub majanduslikult aina keerulisemaks ning aina keerulisemaks muutub riikidele ka välisinvestorite meelitamine," põhjendas Helenius.  

Tema sõnul on Soome jaoks kõige mõistlikumaid asju see, kui ta võtaks kasutusele Eesti maksusüsteemi, kuid ta ei usu, et see juhtub.

Heleniuse sõnul muutuvad need riigid, kellel on ahvatlevad maksusüsteemid nagu näiteks Eesti, välisinvestorite jaoks aina huvitavamaks ning neil on suur konkurentsieelis. "Ma ei usu, et Soome muudab oma maksusüsteemi, aga mida ma usun, on see, et Eesti muutub maksusüsteemi poolest agressiivseks turuks. Mida ma näen Soomes, on see, et paljud ettevõtted tulevad Eestisse. See avaldab Soomele survet, et tuleks oma maksusüsteemi muuta, aga võtab aega, enne kui see juhtub," arutles Helenius.

Tema sõnul peab maksusüsteem alati muutusele reageerima. "Eesti maksusüsteemi tugevusteks on proportsionaalne tulumaksusüsteem ning nullprotsendiline ettevõtte tulumaks reinvesteeritud kasumilt. Loomulikult, mida madalam on tulumaks, seda rohkem saavad inimesed teenida raha," märkis Helenius.

Helenius soovitab tõsta kulutamismakse, mitte sissetulekumakse. Inimesed peaksid säästma raha, mitte kulutama. Seega peaks olema kulutamisemaks –automaks, alkoholimaks jne, lisas ta.

Soomlased sooviksid kasutusele võtta Eesti maksusüsteemi, selgus äsjalõppenud suurejoonelisel ajurünnakul „Investointeja Suomen – aivoriihi“. Nii soovitati kasutusele võtta Eesti proportsionaalne tulumaksusüsteem.

Hetkel kuum