Rainer Saad • 27. detsember 2011 kell 16:18

Iraan ähvardab naftatarned Hormuzi väinalt peatada

Iraani asepresident Mohammad Reza Rahimi hoiatas täna naftatarnete katkemise pärast Hormuzi väinalt kui välisriigid seavad naftaekspordile sanktsioone, teatab Iraani kohalik meedia.

„Kui nad (lääs) kehtestavad Iraani naftaekspordile sanktsioone, siis ei tule Hormuzi väinalt ühti piiska naftat,” ütles Mohammad Reza Rahimi, teatab IRNA.

2009. aastal tuli ligikaudu kolmandik kõigist meritsi veetavast naftast läbi Hormuzi väina, teatab USA energiaagentuur. Hormuzi väina patrullivad praegu USA sõjalaevad, et kindlustada naftatarnete ohutu vedu, vahendab CNBC.

Pinged Iraani tuumaprogrammi pärast on süvenenud pärast 8. novembrit kui Rahvusvaheline Aatomienergia Agentuur teatas, et Teheran on valmistamas tuumarelva. Iraan on aga väite täielikult ümber lükanud, öeldes, et kasutab tuumaenergiat rahumeelseteks eesmärkideks.

Iraan on hoiatanud, et vastab igasugustele rünnakutele. Analüütikute hinnangul on üks viis selleks Hormuzi väina sulgemine.

Toornafta hinnad on täna tõusnud üle 1%. U.S. Light, sweet toornafta barrel maksab 101 dollarit, Londoni Brent toornafta barrel 109,30 dollarit.

Hetkel kuum