Riigikogu liikmed peaksid elementaarse viisakuse säilitama igal riigikogu istungil, kirjutab Äripäeva ajakirjanik Piret Reiljan.
Ühel märtsikuu esmaspäeval viibisin üle pika aja riigikogus, et intervjueerida majandusminister Juhan Partsi pärast tema sõnavõttu rahvasaadikutele. Veetsin kümmekond minutit ka istungisaali pressirõdul, kus sain selle üürikese ajaga jahmatava elamuse.
Sõnavõtuks oli puldis keskerakondlane Kadri Simson, seejärel arupärimisele vastamiseks Parts. Saalis käis samal ajal selline jutuvada, et mõlemat sõnavõttu oli vaevu kuulda. Riigikogu esimees Ene Ergma helistas kümmekonna minuti jooksul hoiatavat kellukest vähemalt viis korda ja kutsus riigikogulasi korrale.
Ühest küljest tegi vaatepilt mulle nalja, teisalt hakkas piinlik. Vähe sellest, et jutuvada summutas esinejate kõne, liikus osa riigikogulasi saalis laua juurest laua juurde ja tegi kõvahäälselt istujatega juttu, nagu viibiks suvalises lennu- või bussijaama ooteruumis. Järjest hakkasid inimesed ka saalist lahkuma. Ju siis olid sõnavõtud igavad või nende ampluaasse mittekuuluvad.
Kindlasti on riigikogus palju tõsiseid tööpäevi, näiteks seaduseelnõude arutelusid, kus sedasi kõrvalistel teemadel ei vadistata, aga kas see õigustab nii-öelda lihtsamal päeval mühaklikku mokalaata ja kõnepuldis olija sellega solvamist? Jah, esinejatel on paks nahk, aga kes meist tahaks sõna võtta ükskõiksete ja saja muu asjaga tegelevate täiskasvanud inimeste ees?
Riigikogu liikmed, parem ärge minge üldse istungisaali, kui Te ei soovi seal muu kui isiklike asjadega tegeleda. Omavahel lobiseda saab ka mujal. Kohalolekukontroll või päevakorra kinnitamine ei peaks välja vabandama saali lobisema minekut.
Repliigi pealkirja juurde tulles vabandan viienda klassi õpilaste ees, keda ei saa võrrelda riigikogulastega, sest erinevalt riigikogulastest, kellele korralekutsumine märgatavalt ei mõju, kuulavad õpilased oma õpetajat. Vabandan ka riigikogulaste ees, kes on Eesti rahva kõrged esindajad ja kelle võrdlemine koolilastega on kohatu. Ent elementaarset viisakust ootan riigikogu saadikutelt kodaniku ja valijana siiski. Iga päev ja igal istungil.
Numbriliseks lõppakordiks tuletan meelde riigikogulase kuupalga, mis on vähemalt 3380 eurot. Osa sellest palgast makstakse välja lobisemise eest.
Seotud lood
Riigikogu liikmed peaksid elementaarse viisakuse säilitama igal riigikogu istungil, kirjutab Äripäeva ajakirjanik Piret Reiljan.
Riigikogu istungeid iseloomustab lisaks päevauudiste hulka jõudvatele sõnasõdadele pidev lobisemine, kõnepuldis olija ignoreerimine ning saalist sisse-välja voorimine.
Unikaalseid vaikuseruume tootev Silen kasutab nüüdsest vaid taastuvenergiat, kuna ettevõtte kestlikumaks muutmine annab eksporditurgudel märgatava konkurentsieelise.
Enimloetud
5
Pingerivis 128 toidutööstust
Hetkel kuum
Pingerivis 128 toidutööstust
Tagasi Äripäeva esilehele