Alyona Stadnik • 30. aprill 2012 kell 13:43

Palm: baasintressimäärad jäävad samale tasemele

Nordea peaökonomisti Tõnu Palmi sõnul saab lühiajaline Euribor edasi langeda vaid keskpanga (EKP) intresside alandamise läbi, kuid seda EKP sel neljapäeval ilmselt ei tee.

"Lühemaajalised euro rahaturu intressid tähtajaga kuni 6 kuud on jõudnud soovitud tasemeni, sest need kauplevad samal tasemel, kus on Euroopa Keskpanga peamise refinantseerimise määr 1%. Samas arvestades, et rahasüsteemis on likviidsuse ülepakkumine, on rahaturu intressidel langusruumi isegi olukorras, kui keskpank intresse ei alandaks," selgitas Palm.

Ta kinnitas, et oli oodatud Euriboride jätkuv langus, millele viitasime aasta alguses on tasapisi realiseerumas. "Lähema kolme kuu horisondis ootame 3 kuu rahaturu intresside langust veel ca 0.1% võrra," märkis Palm.

Kokkuvõttes on Euriboride langus vajalik euroala majandusele tervikuna, sest see toetab madalamaid laenuintresse olukorras, kus riskimarginaalid on kõrged. "Ilma madalate rahaturu intressideta kujuneks laenuhind erasektori jaoks liiga kõrgeks. Eelkõige on laenu hind olulisem kriisiriikides, sest majanduse käima tõmbamiseks on vaja soodsat laenuraha. Edukamad riigid oleks täna nõus ka mõnevõrra kõrgema intressiga," selgitas Palm.

Ta lisas, et hoiustajate jaoks tähendavad madalad intressid seda, et inflatsiooni ületava tootluse teenimiseks peab paratamatult mõtlema täiendavate investeerimise alternatiivide peale.

Küsimusele, kas Euribor võib veelgi langeda, vastas Palm, et suurem langus lühiajalistes Euriborides on juba likviidsuse piisava pakkumise läbi toimunud ning märgatav alanemine saaks toimuda vaid keskpanga intresside alandamise läbi. "Selleks, et keskpank intresse langetaks peaks majandusolukord halvenema rohkem, kui on juba eeldatud," lausus Palm.

Palm prognoosib, et neljapäeval, kui koguneb Euroopa Keskpanga nõukogu, jäävad intressid samale tasemele. Samas jälgib keskpank tähelepanelikult majanduse aeglustumise kulgu. "Rõhutatakse tähtsust, et valitsused jätkaks nii fiskaalreeglistiku juurutamisega kui struktuurireformidega, mis mõjutavad finantsturgude stabiilsust kui majanduskasvu," selgitas Palm.

Nordea prognoosil jätab Euroopa Keskpank ka aastase horisondis intressid tänasele 1% tasemele. Samas intresside langetamise risk on viimase kuuga tõusnud. 

 

Hetkel kuum