Anne Oja • 27. juuni 2012
Jaga lugu:

Kaufmann tahab KIKi muuta avatumaks

Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) juhatuse liikme konkursi võitnud Veiko Kaufmann on oma varasemad plaanid juba ellu viinud. Üheks tema eesmärgiks on muuta KIK avatumaks.

Äripäeva küsimustele vastab ASi Keila Vesi juhatuse esimees Veiko Kaufmann.

Millal uuele kohale asute?

Nõukogu esimehega on olnud juttu, et ma ei jõua KIKi juhatuse liikme kohale asuda ilmselt enne septembrit. Juulikuu puhkaksin, augustis annaksin oma praeguse töö üle. Samas on ju 1. september päris tore, siis algab uus õppeaasta ja on järgmine samm elukoolis.

Kas olete omale praeguses ettevõttes mantlipärija juba leidnud?

Jah, ta tuleb ettevõtte seest. Praegu ei tahaks veel nime välja käia, sest nõukogu peab selle enne kinnitama. Nõukogu tuleb kokku järgmisel nädalal, peale seda saan rääkida.

Kui pikaks ajaks KIKi lähete?

Vastavalt põhikirjale on KIKi juhatuse liige ametis kolm aastat, kuid ma arvan, et suures süsteemis on kolm aastat liiga lühike aeg, et muudatusi teha. Kui teen aga oma tööd hästi, loodan, et minu lepingut pikendatakse ning jään kauemaks.

Kas nõukogu ootab teilt konkreetseid muutusi või olete ise plaaninud KIKis muutusi teha?

Kirjutasin oma motivatsioonikirjas, mis on minu arvates KIKile kasulik. Tahaksin seal rakendada oma insenertehnilisi teadmisi ja innovaatilisust on sinna ka vaja. Raha peab olema kasutatud võimalikult efektiivselt. Mulle endale on hinge läinud ressursisäästlikkuse teema, räägin nii veeressursist kui ka kõigist muudest ressurssidest. KIK on 12 aastat tegutsenud ja vajab võib-olla läbipaistvamaks muutumist, seda just kasusaaja poolelt. Mul on varasem kogemus kasusaajana ja sealsed protsessid on olnud pisut arusaamatud, kuid laud on ikkagi ümmargune. Ka analüüsi poolt võiks avalikkus rohkem teada.

KIKi nõukogu leidis, et iga organisatsioon vajab vahel tuulutamist, kuid senini on KIK teiste analoogsete ELi asutustega töötanud siiski hästi ning efektiivselt.

Kuidas sellele mõttele tulite, et KIKi juhatuse liikme kohale kandideerida?

Olen oma tööleasumise lubadused 120%-liselt täitnud ja tunnen, et siin on asjad ära korraldatud. Tekkis hetk, kus tundsin, et töö on tehtud, suured projektid on läbi viidud, üle 200 miljoni krooni investeeritud, ettevõtte töötajate arv vähendatud 39-lt 11ni. Väikese linna, nagu Keila jaoks olulised asjad on nüüd tehtud. Emotsionaalselt oli muidugi raske - Keila Vesi on kui oma laps - aga see oma laps kannab pead nii hästi, et ei vaja enam käehoidmist. Ja soovitati mul ka sinna minna.

Ütlesite, et teil soovitati KIKi juhatuse esimehe kohale kandideerida. See oli just küsimus, mida kavatsesin järgmiseks küsida. Kes see soovitaja oli, kas mõnest erakonnast?

Vot see oli trikiga küsimus! Olen olnud veeettevõtete liidu juhatuse liige päris pikalt ja seal organisatsioonisiseselt oli juttu ning sealt inimesed soovitasid. Pidasin oma heade kolleegidega nõu ja küsisin, kas ma üldse sobiksin KIKi juhatuse liikme kohale. Nad arvasid, et sobin küll. Nii et see on olnud kolmanda sektori soovitus. See MTÜ on andnud mulle laiemat vaadet ja kogemust ka seadusandluse poolelt.

KIK on üks suuremaid raha jagajaid ja olnud varem poliitiliselt väga kaldu. Kuidas talute poliitilist tõmbetuult?

Ma vaidleks teile vastu. Ma arvan küll, et KIK ei ole poliitiliselt kaldu olnud. Räägin praegusest olukorrast. Ma pole seotud ühegi erakonnaga ja teised seal ka ei ole. Ütlesin nõukogus, et klassifitseerin end spetsialistina. Loodan, et poliitilised tõmbetuuled ei hakka seal puhuma ja saab rahulikult tööd teha. Ma arvan, et ma ei ole mõjutatav ka. Teatav sõltumatus tuleb sellistes organisatsioonides alati kasuks.

Kas oskate öelda, mitme kandidaadiga rinda pistsite?

Ei, seda peate küsima KIKi personaliosakonnast. Arvatavasti oli neid aga palju.

Mida arvate, milles teisi kandidaate edestasite?

Usun, et see oli insener-tehniline taust ja siiamaani tehtud töö. Olen ka oma asju siiani ajanud võimalikult avatult, teinud kahes organisatsioonis muudatusi ja seda ilma suuremate skandaalideta. Arvan, et suudan olla motiveeriv ja lahendada konflikte õiglaselt.

Jaga lugu:
Hetkel kuum