Sirje Rank • 25. juuli 2012 kell 12:05

Kreeka võib vajada uut võlgade mahakandmist

Kreeka võib rahaliitu jäämiseks vajada täiendavat võlgade mahakandmist, ütles partei CDU parlamendigrupi eestkõneleja eelarveküsimustes Norbert Barthle.

See on esimene märk Saksamaa kõrgelt ametnikult, et Kreeka võib saada lisaabi, et ära hoida kaost, mille võiks vallandada Kreeka euroalast lahkumine, kirjutas agentuur Bloomberg.

„Me peame püüdma Kreekat euroalal hoida,“ ütles Barthle, lisades, et vajadusel tuleb Kreeka aitamiseks kaasata nii maksumaksjad kui ka erakreeditorid. Kõike seda rangetel tingimustel. „Kreeka peab täitma oma abiprogrammi ja erastamisprogrammi tingimused,“ ütles Barthle.

IMFi, Euroopa Komisjoni ja Euroopa Keskpanga ehk nn troika esindajad on Ateenas tagasi, et hinnata Kreeka abiprogrammi seisu. Seda kesk süvenevaid kahtlusi, et Kreeka ei suuda seatud eesmärke täita, samal ajal kui euroala teised riigid eesotsas Saksamaaga ei taha Kreeka abistamiseks rohkem raha panustada.

Barthle sõnul tuleb kõigepealt ära oodata troika aruanne. Võlgade restruktureerimine on tema sõnul üks võimalik lahendus, mida praegu veel aktiivselt siiski ei arutata. „Muidugi tuleb meil mõelda, mis siis teha, kui käivituvad mustad stsenaariumid,“ ütles Barthle, mööndes, et see läheb Saksamaale kalliks maksma.

Märtsis tegi Kreeka läbi aegade suurima võlgade restruktureerimise, kus erasektori kreeditorid tühistasid võlgu 100 mld euro väärtuses. Ülejäänud 266 miljardist eurost langes aprilli seisuga 73% Kreeka avaliku sektori laenuandjate ehk Euroopa Keskpanga, euroala riikide ja IMFi arvele. 

Kreeka sotsialistide partei Pasok juht Evangelos Venizelos on üks häälekamaid eestkõnelejaid, et Euroopa Keskpank oma bilansis olevate Kreeka valitsuse võlakirjade väärtusest osa maha kannaks, et riigi võlakoormat kergendada. Kui keskpank võlakirjadelt sellise "lõikega" lepiks, kahaneks Kreeka võlakoorem 12 protsendipunkti võrra, ning veel täiendava 25 protsendipunkti võrra, kui Kreeka pankade rekapitaliseerimiseks eraldatud 50 mld eurot kantakse üle euroala ajutisse päästemehhanismi EFSF, ütles Venizelos selle kuu algul.

EL uurib stsenaariume, kuidas Kreeka pankrotti vältida, kirjutas täna Saksa väljaanne Die Zeit anonüümsete allikate põhjal. Kuna euroala riigid pole valmis uueks abipaketiks Kreekale, arutatakse uut võlakergendust, mis tähendaks kahjumeid Kreekat abistanud riikidele.

Saksamaa rahandusministeerium keeldus ajalehe väiteid kommenteerimast. Eile ajalehes Bild avaldatud intervjuus ütles Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble, et Kreekal tuleb abiprogrammiga taas graafikusse jõuda. „Kui troika oma raporti esitab, teeb eurogrupp oma otsuse,“ ütles Schäuble.

Eurostati sel nädalal avaldatud andmeil oli Kreeka võlakoorem 132,4% tasemel SKPst euroala suurim. 

Hetkel kuum