Rainer Saad • 29. august 2012 kell 13:05

Uuring: finantskriisi põhjustas Hiina

Erasmus Research Institute of Managementi uuringu kohaselt ei põhjustanud 2008. aasta globaalset finantskriisi mitte Wall Street, vaid hiinlaste säästud.

Instituudi uuringu kohaselt tekitas hiinlaste meeletu säästmine odavat raha, mis toitis USA kinnisvaramulli ja kokkuvarisemist, vahendas CNBC.

Uuringu autori ning Hollandi Tilburgi ülikooli majandusteaduse professori asetäitja Heleen Meesi sõnul ei saanud eksootilised kinnisvaratagatisega väärtpaberid põhjustada kinnisvaraturu kollapsit, sest need väärtpaberid moodustasid kõikidest 2000-2006 väljastatud hüpoteekidest alla 5 protsendi.

Meesi sõnul oli kriisi põhjuseks Föderaalreservi lõtv rahapoliitika aastakümne alguses, mis põhjustas USAs 2003. ja 2004. aastal refinantseerimisbuumi ja sissetulekute kasvu. Ameeriklaste ohjeldamatu kulutamine toitis Hiina majanduskasvu ja see suurendas sealset säästmist.

Uuringust selgub, et 2006-2009 säästsid hiinlased üle poole enda SKT-st. Säästud paigutati fikseeritud tulumääraga varadesse nagu valitsuse võlakirjad ning see rõhus intressimäärasid alates 2004. aastast üle maailma. Seetõttu langesid intressimäärad kogu maailmas ning odav raha põhjustas kinnisvarabuumi USA eluasemeturul.

Hetkel kuum