Hannes Sarv • 19 september 2012

Rahumaa toodab naftat

Indrek Rahumaa on pärast altminekuid oma investeerimisfirmaga Alta Capital leidnud suurt tulu tõotava valdkonna. Nimelt ajab ta äri Venemaa naftaga.

"Eks ma olen tükk aega seda uurinud, 2007. aastast saadik juba," sõnas Rahumaa uude valdkonda investeerimise kohta. Rootsi pealinnas Stockholmis registreeritud ettevõtte Selena Oil & Gas rajas Rahumaa koos kunagise ühispankuri Jürgen Lambi, Suurbritanniast pärit äripartneri John Bonfieldi ning vene päritolu investorite Oleg Popovi ja Vjatšeslav Peršukoviga juba 2010. aastal, aasta hiljem toodeti juba neljal väljal.

Rahumaa sõnul on neil ligipääs ka Venemaa riikliku naftatranspordi ettevõtte Transneft torudele, kelle kaudu toodangut müüakse. Seni on Selena omanikele kahjumit toonud. 2011. aasta puhaskahjumi suuruseks kujunes ligi miljon eurot.

Aruande kohaselt toodeti aasta jooksul 120 000 barrelit naftat. Tänavu esimesel poolaastal oli ettevõtte puhaskahjum pool miljonit eurot. "Pikaajaline äri – tulemusi on veel vara lugeda," sõnas Rahumaa ja lisas, et esialgsed investeeringud nii suured polegi olnud, käivitumas on uus investeerimisprogramm.

"Sinna tuleb täiendavalt investeerida, et teha uusi puurauke. Maa sees on 41,3 miljonit barrelit, mis on tõestatud. Kui see konteksti panna, siis on tegemist maailma poole päeva tarbimisega. Eks selle väljavõtmiseks kulub üksjagu aega ja raha," sõnas ta.

Investeeringuteks on plaanis tema sõnul raha kaasata nii aktsionäridelt kui võlakirjaturult. Investeerida plaanitaksegi, et praegustelt naftaväljadelt toodangut suurendada, võimalusel uusi osta ja gaasitootmist alustada.

Rootsis registreeritud emafirma Selena Oil & Gas Holding AB aktsia on alates 2011. aasta maist kaubeldav ka Põhjamaade alternatiivturul First North. Suurimad osalused ettevõttes kuuluvad vene päritolu Oleg Popovile ja Nadežda ning Jelena Popovale, kes kolme peale omavad 65% ettevõttest. Rahumaaga seotud Eestis registreeritud ettevõtted Bryum Estonia AS ja Altare Energy OÜ omavad ettevõttes 10,5% suurust osalust.

Samas on Byum Estonia Suurbritannias registreeritud omanikfirma Bryum Limited andnud ettevõttele laenu 1,9 miljonit eurot. Rahumaa sõnul peaks laen ettevõtte arengut kiirendama ja on võimalus, et see muutub ka osaluseks Selenas. Rahumaa on ka Selena juht.

Hetkel kuum