25. september 2012 kell 17:18

9 reisinõu, mida ignoreerida

Reisiportaal Trip.ee vahendab 10 vildakamat reisinõuannet, mida tasub elamusterohke maailma avastamiseks vältida.

Trip.ee vahendab reisportaali Gadling soovitusi.

Ära räägi võõrastega!

See on nõuanne, mida mulle enne reisi arvatavasti kõige rohkem jagatakse. Minu jaoks on rääkimine võõrastega üks kõige tähtsamaid asju, et kohalikku kultuuri mõista. Ma ööbin hostelis, et saaks teiste seljakotireisijatega kuhugi välja minna. Ma räägin taksojuhtidega või palun barmanil soovitada kohalikke huvitavaid, kuid vähemkäidud kohti. See ei tähenda, et ma soovitaksin kellelgi üksi täiesti võõraga ennast ohtu seada.

Hostelid on räpased

Olles elu jooksul ööbinud vähemalt 100 hostelis, meenub mulle ainult üks, mida võiks nimetada räpaseks. Jah, hostelis tuleb ruumi jagada vähemalt kolme teise inimesega ning vahel tuleb teha teatavaid kompromisse oma harjumuspärase korralikkusastmega. Samas ei tähenda üle ruumi laiali olevad riided, et seal oleks rotid või lutikad. Enamik hotelle on puhtad ja turvalised, olles samal ajal igaüks oma iseloomuga.

Reisimiseks pead olema rikas

Peale selle, et ma kirjutan, olen ma pidanud ka ettekandja, kassapidaja ja telefonimüüja ametit. Mul pole kunagi olnud eriti kõrget töötasu, kuid ma olen alati olnud võimeline tegema pikemaid reise. See, et sa ei saa lubada peatumist viietärni hotellides, ei tähenda, et sa peaksid kodus püsima. Mõistliku planeerimise korral viib väike hulk raha kaugele. Reisi hooajaväliselt, ööbi odavates hotellides või hostelites, reisi soodsa vahetuskursiga riikidesse, väldi restorane ingliskeelse menüüga, kasuta ühiskondlikku transporti ja reisi aeglaselt. See ei pruugi olla luksuslik, kuid nii koged uut kultuuri ja saad ikkagi reisimist nautida.

Naised ei tohiks üksinda reisida.

See on veider, et olles reisinud üksinda riikides, kuhu paljud ei läheks ka grupiga, kuulen ma jätkuvalt nõuandeid, et naisena ei tohiks sa üksinda reisida. Mina koos loendamatu hulga naistega, kes reisivad mööda maailma üksi, on elavaks tõendiks, et see väide on vale. Hoia eemale ohtlikest linnaosadest, ära jaluta öösel üksinda, ära vehi elektroonika või kallite ehetega, jälgi oma ümbrust ja sul ei tohiks probleeme tekkida.

Reisi planeerimine on elementaarne.

Minu moto on planeerida reisi ilma plaane tegemata. Kuigi reisi kondikava ja lennukuupäevade teadmine kulub ära, muudab iga üksiku reisidetaili äraplaneerimine raskeks reisil isetekkiva vooluga kaasaminemise. Enne saabumist sa ju ei tea, mis sind ees ootab ja missugused võimalused avanevad. Jättes plaanid paindlikuks ja olles valmis jooksvalt avanevateks võimalusteks koged palju rohkem. Tea maale sisenemise ja väljumise tingimusi, uuri natuke kultuurilist tausta ja jäta ülejäänud juhuse hooleks.

Sa ei tohi reisida (vähetuntud linna nimi).

Ma ei hakka väitma, et iga maailma linn on 100% turvaline, kuid üsna levinud mõttelaad näib olema selline, et kui keegi pole kuulnud mingi linna nime või ei tea kedagi, kes seal oleks käinud, siis pole see turvaline. Üks mu sõber ütles minu Ecuadori reisi peale kunagi, et tal meeldiks väga seal reisida, kuid ta püsiks Quitos ja ei roniks teistesse linnadesse, millest ta midagi kuulnud pole. Tegelikult on Quito sealsetest linnadest kõige ebaturvalisem. Ja üldse, see, et sa ei tea kedagi, kes oleks mõnes kohas käinud, ei tähenda, et sina ei peaks sinna minema.

Ära mine (populaarne sihtkoht), seal on liiga palju turiste!

Korralik reis võiks pakkuda parajat segu mõlemast, nii turistide lemmikutest kui vähetuntud kohtadest. Sa ju ei lähe Pariisi ilma Eiffeli torni nägemata? Ega jää Roomas ilma Colosseumita? Kuigi liikudes ainult mööda kõige kuulsamaid vaatamisväärsusi jääb üllatusteks vähe ruumi, jääd neid täiesti eirates ilma olulistest teadmistest.

Tänavatoidust saad mürgituse!

Väga levinud nõuanne. Igaüks on kuulnud vähemalt ühte õudusjuttu, kuidas keegi saab välismaal tänavatoidust hirmsa mürgituse. Vastukaaluks võin öelda, et olen saanud mürgituse kõrgetasemelisest New Yorgi restoranist. Tean paljusid, kes söövad alati tänavatoitu või väikestes kohalikes söögikohtades, ega ole kunagi sattunud probleemidesse. Sellistes söögikohtades ei saa sa mitte ainult sissevaadet kohalikku kultuuri, vaid sööd kõige värskemat ja maitsavamat toitu linnas. Lisaks säästad ka hulga raha.

(Lisaks siia vaid seda, et bussiaknast pakendamata toidu ostmisega väga tihti asjad hästi siiski ei lõppe!)

Reisimiseks peab oskama kohalikku keelt.

Kuigi mõne kasuliku fraasi teadmine tuleb abiks, ei pea sa mõne riigi külastamiseks rääkima kohalikku keelt vabalt. Esmase keeleoskuse võib kätte saada ka üsna pinnapealsete teadmistega. Kasuks tuleb paber ja pastakas, et kirjutada üles sõnu, mida sa hääldada ei oska. Ja alati leiab mingi viisi, kuidas kommunikeeruda.

Autor: 1321-aripaev

Hetkel kuum