Indrek Kald • 27. september 2012 kell 11:10

Liive: poliitik ei taha hinnatõusust teatada

Eesti Energia juhi Sandor Liive sõnul pole elektrihinna tõus asi, mida poliitik tahaks valijatele hea meelega öelda.

"Kuid keegi peab seda tegema ja vajadusel ka sõnumitoojale määratud pahameele osaliseks saama. Eesti Energia tunneb vastutust oma klientide ees ning ei ole nende eest ebamugavaid numbreid varjanud. Ausus on vabaturu ettevõttele oluline väärtus. Loodan, et oskate seda hinnata," kirjutas ta energiafirma blogis.

"Nii vähe kui see riigi juhtidele ka ei meeldi, avab elektriturgu riik ning elektri reaalne turuhind on majanduslik paratamatus," lisas Liive.

Kõigi jaeklientidele pakutavate hindade aluseks olev börsihind on Liive sõnul pidevas ja väga ulatuslikuks liikumises. "Kui aga vaadata elektri keskmist börsihinda ja kõrvutada seda senise, subsideeritud elektrihinnaga, siis on erinevus olnud keskeltläbi 50%," märkis ta.

Energiafirma juhi kinnitusel on tänavu üks sagedasemaid küsimusi olnud see, kui palju hakkab maksma elekter avatud turu tingimustes. "Kui palju maksab elekter tegelikult, kui riik ei jaga enam tasuta CO2 kvoote, et elektri hinda turuhinnast allpool hoida? Vastus sellele küsimusele on ühtaegu nii keeruline kui ka lihtne. Keeruline selle poolest, et kliendi vaatenurgast on avatud turu elektril palju erinevaid hindasid. Seda on viimased päevad juba tõestanud. Ja ei saa vastata üheselt küsimusele, millel on palju erinevaid vastuseid," vastas ta.

Liive ütlusel kerkib keskmine elektriarve uuel aastal viiendiku võrra. "Kliendil, kes kasutab paketti Kodu 1, kuid täna liituks paketiga Kindel, tõuseks elektri hind 56%, kuid elektriarve tervikuna 18%. Seni paketti Kodu 2 kasutanud kliendi päevane elekter kallineks 1,4 ja öine 1,9 korda, kuid arve tervikuna 18,7%," märkis ta.

"Kui oma hindade avalikustamisega jõuavad valmis ka teised elektrimüüjad, siis võib see tuua pilti mõningaid muudatusi. Samuti muudab pakkumisi igapäevaselt kõikuv elektri börsihind, kuid üldpilti see kardinaalselt ei muuda. 50protsendiline hinnaerinevus elektri reaalse, tootmisel põhineva turuhinna ja riiklikult subsideeritud hinna vahel on olnud tõsiasi juba pikka aega," selgitas Liive.

Hetkel kuum