Viktoria Ladõnskaja • 24. oktoober 2012 kell 9:02

Vabaduse hind oli VEB Fond

Eestis sündinud Venemaa suurettevõtja Aleksandr Mati sõnul oli meie vabaduse hind VEB Fondi. Tema on neid väheseid, kes sai fondist midagi ka tagasi.

Muuhulgas Russki Razmer kaubamärgi all viina tootev Matt eelistab hoida madalat profiili, ajakirjanikega suhtleb äärmiselt harva ja ei tee selle põhjusest suurt saladust: „Teate, ma ei armasta kahe ameti esindajaid: ajakirjanikke ja ehitajaid. Ja veel sisearhitekte. Mulle pole neid intervjuusid vaja.”

Firma TSL International nimi ilmus hiljuti Eesti meediasse seoses suurte rahasummade võimaliku kadumisega VEB Fondi arvetelt ja võimaliku dokumentide võltsimisega. Just selle firma nõudeid suurendati 36,6 miljonilt kroonilt 453 miljonile kroonile.

„Eesti pressis kõlanud taoline väide meenutab kellegi tellimust või tormi veeklaasis… 93. aasta. Venemaa võttis enda peale kõik NSVL välisvõlad. Omakorda kogu Välismajanduspangas olev NL Vabariikide raha kanti maha. Vabariigid said oma vabaduse. Kuid mingit raha neil arvetel enam ei olnud. Null! Mida siis täna tahetakse? Mina ei saa aru!

Aleksandr Matt on sündinud Eestis. Kunagi oli seotud nafta raudteevedudega Eesti eksporditerminalideni, kuid nüüdseks juba palju aastaid tegeleb ettevõtlusega Venemaal. Alkohoolsete jookide tootja Veda, kelle suuraktsionär oli Aleksandr Matt, kuulus veel hiljuti Venemaa alkoholituru esikolmikusse. Ettevõtte kuulsaim bränd on viin Russki Razmer. Väljaande Finance andmeil hinnati 2007. aastal Aleksandr Mati vara väärtuseks 270 miljonit dollarit. Kuid 2010. aastal panid võlausaldajad müüki pankrotistuvale alkohoolsete jookide tootjale Veda kuuluvad tehased Kingisepas ja Saranskis. Huvitav on see, et 2010. aastal lõppes Peterburis pikaaegne konflikt Aleksandr Mati ja näitleja Mihhail Bojarski perekonna vahel. Nende kohtuvaidlus  meelelahutus-ja kaubanduskeskust Južnõi Poljus omava ettevõtte Simvol üle kestis üle aasta. Lõpptulemusena lahkusid mõlemad pooled 80 miljonit dollarit maksvast ärist.

Pikemalt loe Aleksander Mati hinnanguid VEB Fondi kohta homsest Äripäevast.

Hetkel kuum