Ken Rohelaan • 5. detsember 2012 kell 18:06

Euroopa Komisjon määras rekordtrahvi

Kuus elektroonikafirmat said ligi 10 aastat peetud kartelli tõttu monopolivastase trahvi suurusega 1,47 miljardit eurot.

Euroopa Komisjoni sõnul kohtusid Euroopa ja Aasia ettevõtete juhid aastatel 1996-2006, et fikseerida hinnad ja jagada omavahel kineskoopteleviisorite ja -arvutimonitoride müük, mis praeguseks on lamedate ekraanide tõttu suures osas iganenud.

Euroopa Liidu monopolivastane regulaator määras suurima trahvi Philipsile hinnakokkulepete ja turul tekitatud ebaausa konkurentsi eest. Hollandi firma sai trahvi 313,4 miljonit eurot ja seisab silmitsi edasise trahviga ühisettevõtmise tõttu. Firma tegevjuhi Frans van Houteni sõnul oli tegemist ebaproportsionaalse ja põhjendamatu karistusega.

Lõuna-Korea ettevõte LG Electronics peab maksma 295,6 miljonit eurot ja veel osaluse eest ühisettevõtmises. Suuruselt kolmanda trahvi sai 157,5 miljoni euroga jaapanlaste Panasonic, kes kaalub kohtusse minekut. Panasonicu hinnangul on komisjoni otsus faktiliselt ja legaalselt ebaõige, mistõttu kaalutakse võimalusi appelatsiooniks.

Komisjon trahvis veel Samsung SDI-d 150,8 miljoni, Toshibat 28 miljoni ja prantslaste Technicolorit 38,6 miljoni euroga.

Philipsi ja LG Electronicsi ühisettevõtmist karistati 391,9 miljoni euroga, samuti kinnitati ka kaks Panasonicu ühisettevõtmist.

Varasem Euroopa Komisjoni suurim monopolivastane trahv oli 2008. aastal määratud 1,38 miljardit eurot autoklaasiga seotud kartelli osalistele.

Hetkel kuum