20. detsember 2012 kell 21:00

Enn Veskimägi: uus riiklik lepitaja pole veel paigas

Tööandjate Keskliidu volikogu esimehe Enn Veskimägi sõnul ei arutatud eilsel koosolekul Harri Taliga riiklikuks lepitajaks saamise teemat.

Küsimusele, kas lähitulevikus võib see arutuse alla tulla, vastas Veskimägi, et juhul, kui ametiühingutelt selline ettepanek tuleb, siis seda kindlasti ka kaalutakse.

Äripäev kirjutas mõni nädal tagasi, et ajalehe andmetel on endisel ametiühingute keskliidu juhil Harri Taligal kokkulepe tööandjate keskliiduga, et temast saab uus riiklik lepitaja. “Ei ole sellist kokkulepet,” lausus Veskimägi.

Veskimägi imestas, kust ajakirjandus seesuguseid andmeid võtab.

“Ma ei saa praegu öelda, kas temast saab või ei saa uut riiklikku lepitajat, kuna mitte ühtegi ametlikku jutuajamist, paberit ega kirja selle kohta meil ei ole,” selgitas ta, lisades, et Taliga kandidatuuri pole arutatud ka mitteametlikult.

Infot uue ametikoha ümber ei kinnitanud ega lükanud ümber ka Harri Taliga ise.

Ettepanekud alampalga tõusuks ja maksumuutusteks. Novembris kirjutas Äripäev, et tööandjad soovivad riiklikuks lepitajaks Aimar Altosaart. See­järel tegid nad ametiühingu juhtidele ettepaneku, et kui ametiühingud Altosaare kandidatuuriga nõustuvad, on tööandjad valmis vastuteenena alampalka 10% võrra tõstma.

Koosolekul otsustas tööandjate keskliidu volikogu vastu võtta ametiühingute keskliidu ettepaneku tõsta 2013. aastal alampalk 320 euroni kuus.

Veel otsustati alustada ametiühingutega läbirääkimisi, eesmärgiga muuta maksukoormust nii, et sotsiaalmaksu ravikindlustuse osa hakkaks maksma töötaja. Seda aga netopalka vähendamata.

Nii tekiks laiemal üldsusel tunnetus tööjõu tegelikust maksukoormusest.

Selle ettepanekuga soovib keskliit ametühingutega diskuteerida ettevõtete maksukoormuse üle, mõjutamaks ametiühingute suhtumist sotsiaalmaksumäära ja ravikindlustusraha kasutamisse.

Tööandjate keskliidu hinnangul on neil sarnane kogemus olemas töötukassa nõukogus.

Hetkel kuum