Sirje Rank • 6. juuni 2013 • 2 min
Jaga lugu:

Saksamaal 20 a suurim palgatõus

Saksamaal on nii avalikus- kui erasektoris oodata reaalpalga kasvu, mis on hea uudis ülejäänud Euroopale.

20 aasta suurima palgatõusuga võtab Saksa suur metallitööstuse ametiühing IG Metall argumendid käest ELi liikmesriikidelt, mis on süüdistanud Saksamaad palgadumpingus, kirjutab Taani majandusleht Börsen.

Terav diskussioon palgateemal on puhkenud ka valimisteks valmistuval Saksamaal, kus madalapalgalised kaebavad, et vahed rikaste ja vaeste vahel on suuremad kui kunagi varem.

Lisaks 4,3%sele palgatõusule 3,6 miljonile ametiühingusse kuuluvale metallitööstuse töölisele on märkimisväärset palgatõusu oodata ka muudes suurtes sektorites. Saksamaa läänepoolsemates liidumaades on kokku lepitud 3,2%ne palgatõus ehitussektoris ja 4%ne tõus Ida-Saksamaal.

Deutsche Post on nõustunud tõstma oma 100 000 töötaja palka kahe aastaga 5,7%. Hotellinduses ja põllumajanduses tõusevad palgad vastavalt 4% ja 3,7%. Avalikus sektoris on ca 800 000 töötajat juba saavutanud kokkuleppe, mille järgi palgad tõusevad tänavu 2,65% ja tuleval aastal 2,95%.

Samal ajal prognoositakse Saksamaal inflatsiooni alanemist tänavu 1,4%-le.

Palgakõnelused Saksamaal on alles pooleli ja jätkuvad. Olemasolevate kokkulepete pealt prognoosib Deutsche Bank tänavu keskmist palgatõusu 3%. Ent lisaks palgatõusule on veel boonused, ühekordsed maksed, miinimumpalga tõus, mis kõik sakslaste ostuvõimet suurendavad.

Saksamaa palgatõus on just see, mida Euroopa Komisjon ja euroala raskustes äärealad on näha tahtnud – kuskilt peab tulema nõudlus ekspordile, mille abil raskustes riigid oma majanduse jalule püüavad saada. Kärped üksi kasvu ei too.

Saksamaa keskpank hoiatab aga liiga kiire palgatõusu eest, mis mõneks ajaks küll ostujõudu suurendab, kuid pikemas perspektiivis õõnestab konkurentsivõimet, mis viib lõpuks nii reaalpalga kui tarbimise vähenemisele. Praegune palgatõus on tootlikkuse kasvust kiirem.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt