Rivo Sarapik • 29. oktoober 2013 • 2 min
Jaga lugu:

LHV sai loa osta Leedu pank

Leedu keskpank andis LHV-le loa osta Leedu pank Finasta, mis kuulus pankrotistunud Snoras pangale.

Leedu Keskpanga antud luba kehtib tuleva aasta 31. jaanuarini. Keskpanga otsus ei tähenda, et panga omandamissoovidega ei või esile tulla teised potentsiaalsed investorid. Finasta kuulus pankrotistunud Snoras pangale, nüüd müüb panka Leedu riik.

LHV on huvitatud nii Finasta investeerimispangast kui ka investeeringute juhtimise firmast Finasta Asset Management. „Kui juulis sai selgeks, et Finasta ostmiseks on võimalik teha uusi pakkumisi, siis otsustasime mõne aja pärast algatada ametliku protsessi Leedu keskpangaga, pärast mida on võimalik selgitada täpsemalt Finasta ostutingimusi. Seega oleme alles kogu protsessi alguses ja mingit kindlat otsust ostmiseks tehtud ei ole," ütles LHV juhatuse esimees Erki Kilu eelmisel nädalal.

Augustis omandas LHV Group enamusosaluse Leedu liisingufirmas Snoras Liising, seega on LHV Leedu suunal aktiivne.

Eelmisel nädalal kirjutas Äripäev, et Leedu keskpangalt kavatseb Finasta ostmiseks luba taotleda Eesti ettevõte Borges Equity Partners. Tegemist on eelmisel kuul Eestis asutatud osaühinguga, mis kuulub kirju äri- ja poliitikakogemusega Viljar Jaamu ettevõttele Opetron Bankers Capital OÜ ja lätlasele Uldis Arnicansile.

Finasta vastu tundis huvi kolmas ja neljaski seltskond. Tänavu mais kirjutas Äripäev, et EurEst Capitali taha peituv seltskond investoreid, keda esindas advokaat Viktor Särgava, soovivad panka osta. Keda Särgava esindas, ei selgunudki, kuna Leedu keskpank ei andnud seltskonnale luba Finasta omandamiseks.

Leedu uudisteportaali Eversus.lt andmetel on Finasta panga vastu huvi tundnud ka investeerimispangandusega tegelev Redgate Capital. Portaal vahendas, et allikate sõnul ei saanud Redgate Capital kokku vajalikku kapitali. Redgate Capitali suuremad omanikud on panganduse taustaga Mart Altvee, Veikko Maripuu ja Aare Tammemäe.

TASUB TEADA

Finasta on Leedu investeerimispank, mis asutati 1994. aastal investeerimisfirmana, pangalitsentsi sai 2008.Laienes 2005. aastal Läti turule.Pakub muuhulgas II samba pensionifonde nii Leedus kui ka Lätis.Ühines 2009. aastal Snoras Groupiga. Alates Snorase pankrotist novembris 2011 kontrollib panka pankrotihaldur.Töötajaid oli eelmise aasta lõpus 112.Mulluste tulemuste põhjal neljakordistus puhastulu pangategevusest aastaga 19 miljoni litini (5,5 mln €). Provisjonieelne tegevuskasum oli 1,13 miljonit litti, Snorase pankrotiga seotud laenukaotuste tõttu jäi Finasta siiski 1,46 miljoni litiga (0,3 mln €) kahjumisse.

26% kasvasid mullu Finasta varad 2011. aastaga võrreldes, jõudes 364 miljoni litini (ligi 105 mln €). Panga laenuportfell kasvas aastaga 14%. Tegemist oli edukaima aastaga panga ajaloos.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt