Ken Rohelaan • 5. detsember 2013 • 1 min
Jaga lugu:

Swed: üha vähem turumajandust

Pärast 2008. aastat on maailmas vähendatud vabaturumajandust, ütles ASi Swedbank Eesti juhatuse esimees ja Eesti Pangaliidu juhatuse esimees Priit Perens.

Konkurentsiameti konverentsil esinenud Perensi sõnul on maailmas tekkinud valijatepoolne surve, kuna tahetakse teada, miks läheb paremini nendel riikidel, kes rakendavad suuremat kontrolli ja regulatsiooni ehk vastupidist keskkonda vabale ettevõtlusele.

Põhjused, miks maailmas valitseb usaldamatus:- uued riikidevahelised jõuvahekorrad ja rikkuse ümberjaotamine läänest itta,- arenenud riikide kasvav võlgnevus,- poliitika ja poliitikute mõju turgudele,- panganduse ja riikide finantstervise omavaheline seotus,- pankadevahelisel turul pole usaldus taastunud,- ühiskonna umbusaldus pankade vastu, vastukäivad ootused ja surve tuludel,- jätkuv "deleverage".

Swedbanki Eesti üksuse juhi teatel avaldub umbusalduse puudumine ilmekalt näiteks madalas või negatiivses majanduskasvus ja laenude väheses võtmises.

Perensi teatel pole Eestis olnud finantskriisi, vaid samale perioodile sattunud kinnisvarakriis. "Praegu on majanduse tasakaal hea, kuna välislaenudest sõltuvus on madal," lisas Swedbanki esindaja.

Tema sõnul vaagivad Eestis pangad rohkem laenuandmist kui kriisieelsetel aastatel, kuna osaliselt nõuavad seda ka ühiskonna muutunud ootused.

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt