Romet Kreek • 8. jaanuar 2013 kell 9:36

Pakistan võib koputada IMFi uksele

Pakistan võib vajada IMFilt päästmist, kuna riigi valuutareservid on kuivanud kokku ja valuuta kukkunud rekordmadalale, vahendab Bloomberg.

Läinud aastal langes ruupia kurss USA dollari vastu seitse protsenti. Valuutareservid on kahanenud 19 protsenti, 13,8 miljardile dollarile, kuna väliskaubandus on puudujäägis ja abi on tagasi makstud. Suurpank Standard Chartered ja endine kaubandusminister Zubair Khan on öelnud, et IMFi abi on vaja reservide kahanemise peatamiseks.

"Ruupia on tõsise surve all," kinnitas Standard Chareteredi analüütik Sayem Ali. "Keskpangal puudub võime ruupiat kaitsta."

Selle aasta keskel tulevad Pakistanis esimesed valimised, mis lõpetavad valitsuse viieaastase võimuloleku. Võimalikud IMFi laenutingimused nagu karmim rahapoliitika ja eelarvepuudujäägi kärped on poliitiliselt ebamugavad meetmed, ütles endine kaubandusminister Zubair Khan.

Pakistani rahandusminister Saleem H. Mandviwalla märkis 19. detsembril, et riik kaalub võimaliku laenu IMFilt šokkide vastaseks puhviks. "Oleme pidanud kõnelusi, kuid midagi ei ole otsustatud," ütles ta.

IMF teatas 29. novembril, et Pakistani majanduskasv aeglustub 3,7%-lt tänavu juunis lõppeval eelarveaastal 3,25%-le ja et valuutareservid olid oktoobris alla adekvaatset taset.

18. detsembril käid ruupia dollari vastu rekordmadalal. Dollar maksis 98,288 ruupiat. Viie aastaga on Pakistani raha kukkunud 36%, olles halvim Aasia valuuta. Täna maksis Karachis dollar 97,57 ruupiat.

Pakistani on umbes pool aega riigi ajaloost valitsenud sõjaväelised valitsused.

Hetkel kuum