Rainer Saad • 16. jaanuar 2013 kell 9:36

Valuutasõjas on esimesed lasud kõlanud?

Ebavõrdselt aeglane globaalmajanduse taastumine viib tõenäoliselt selleni, et üha rohkem riike hakkab konkurentsivõime parandamiseks vähendama enda valuutade väärtust.

Jaapani viimased otsused riigi rahanduse osas võivad anda aluse ülemaailmse valuutasõja tekkeks. Jaapani peaminister Shinzo Abe teatas plaanist tekitada rohkem raha juurde ning osta riigi võlakirju, et elavdada Jaapani majanduse senist kasvutempot. See võib anda aluse ülemaailmse valuutasõja tekkeks, kirjutas CNBC.

Analüütikute arvates võivad teised riigid sellest eeskuju võtta ning see looks võitluse, kus kasu saavad need, kes kõige kiiremini tegutsevad. Tõenäoliselt mõjutaks see äsja tärganud maailmamajanduse taastumist kui ka aktsiaturge.

"Alates sellest, kui Föderaalreserv teatas 2010. aasta augustis teisest võlakirjade ostmise programmis, oleme olnud valuutasõja režiimil," ütles Oppenheimeri valuutafondi portfellijuht Alessio de Longis. "Selline olukord jätkub."

Eelmise aasta lõpus teatas Jaapani keskpanga juht Masaaki Shirakawa, et majandust on vaja elavdada veel 50 triljoni jeeni võrra. Citigroupi analüütikud kirjutasid selle peale, et uue administratsiooni valitud suund ei vii tõenäoliselt jätkusuutliku Jaapani majanduse taastumiseni.

Kuid langev jeen võib aidata Jaapani eksporti ning panna tõususurve teiste riikide valuutadele, mis tõenäoliselt konkurentidele ei meeldi.  

Hetkel kuum