Elektriseadmete tootja Harju Elektri vaba raha hulk paisus 2012. aastal üle nelja korra. Kiire kasvu taga võivad olla võimalikud ülevõtmised ja dividendimakse suurendamine.
Harju Elektri vaba raha hulk tõusis 2012. aasta jooksul 0,8 miljonilt eurolt 3,4 miljonile eurole. Selle aasta jaanuaris müüs ettevõte 30 000 PKC Grupi aktsiat, mille tulemusena teenis elektriseadmete tootja juurde veel umbes pool miljonit eurot.
“Praegu veel investeeringutest raporteerida ei saa, aga eks me otsime alati võimalusi,” märkis börsifirma juht Andres Allikmäe.
2012. aastal suurendas Harju Elekter oma osalust Leedu tütarfirmas Rifas UAB 51 protsendilt 62 protsendile. Swedbanki viimati koostatud Harju Elektri analüüs toob välja, et Harju Elekter otsib aktiivselt investeerimisvõimalusi. Pank loodab, et ka börsifirma dividendimakse võib lähiaastatel tõusta.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Allikmäe sõnul pooldab ettevõte rahulikku, kuid stabiilset dividendipoliitikat. Nad eelistavad investoritele igal aastal dividende maksta. “Praegu dividendimaksmise otsused puuduvad, aga vähem me kindlasti ei maksa. Pigem võib makse tõusta,” vihjas Allikmäe. Möödunud aastal jagas Harju Elekter investorite vahel laiali 1,1 miljonit eurot, mis teeb 0,07 eurot aktsia kohta.
Ühe kvartali halvem tulemus pole oluline. Eile avaldatud 2012. aasta neljanda kvartali majandustulemustes üllatas Harju Elekter negatiivselt, neljaprotsendilise käibe langusega. Tegemist oli esmakordse müügi vähenemisega pärast 2010. aasta teist kvartalit.
Aruande põhjal oli languse taga Eesti turg, mille maht vajus koguni 30,5%.
Allikmäe sõnul ei maksa ühele kvartalile niivõrd palju tähelepanu suunata. “See võis sõltuda nii ilmast kui ka projektide pikkusest. 2012. aastal tervikuna kasvasime korralikult. Oleme olnud börsil juba 15 aastat ning kui vaadata pikaajalist trendijoont, oleme ikka kasvanud,” märkis Allikmäe. Alates 1997. aastast on Harju Elektri käive kasvanud üle seitsme ja poole korra.
Börsifirma juhi sõnul võivad nad kahetseda vaid seda, et ei jõudnud möödunud aastal lüüa 2008. aasta rekordkäivet.
2012. aasta jooksul murdis Harju Elekter välja põhiturgudelt Eestist, Soomest ja Leedust. Suurim kasv oli Rootsi turul, mille osakaal kasvas kogutulus 0,6 protsendilt 2,4 protsendile. Ülejäänud riikide osakaal kasvas kogukäibes aastaga 6 protsendilt 10 protsendile.
Allikmäe sõnul pingutakse eriti Skandinaavia ja Rootsi suunaga. “Kõik tuleb kätte väga vaevaliselt, aga tuleb siiski. Näiteks müüsime partnerite abil eelmisel aastal Austraaliasse, Araabia Ühendemiraatidesse ja USAsse,” loetles börsifirma juht müügiturge.
Harju Elekter peab praegu võrdlemisi nõrgaks Soome turgu, kuigi ettevõte teenib just sealt kõige suurema osa tuludest. Rootsi suhtes ollakse positiivsemalt häälestatud.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Kokkuvõttes seisab Allikmäe sõnul meie regiooni majandus muust maailmast paremal pinnasel. Siiski ei tohiks tema hinnangul unustada, et finantskriis pole kuhugi kadunud.
PKC oli siiski väga hea investeering. 2012. aastal tõusis Soome juhtmeköidiste tootja PKC Grupi aktsia hind kiiresti 11,48 eurolt 15,43 eurole. Tänu sellele kasvas Harju Elektrile kuuluva börsifirma aktsiapaki väärtus 2012. aastal 5,3 miljoni euro võrra 21,4 miljoni euroni.
Praegu on Harju Elektrile kuuluva Soome börsifirma aktsiapaki väärtus tõusnud 22,2 miljoni euroni, mis moodustab ettevõtte turuväärtusest koguni 46,5%. Allikmäe ei mõista, miks näevad analüütikud ja ajakirjanikud Harju Elektri taga vaid PKCd. Siiski möönab ta, et tegemist on ettevõtte jaoks väga hea finantsinvesteeringuga ja seda juba alates 1994. aastast.
Ajapikku on Harju Elekter PKC Grupi aktsiaid müünud. Osalus firmas on langenud 14 protsendilt 6,3 protsendile, kuid aktsiate kiiret mahamüümist Harju Elekter ei plaani. “Tegemist on meie rahakotiga tulevikku ja PKCst on olnud abi soodsateks pangalaenudeks,” lausus Allikmäe. Tema juhitav firma on muutunud peaaegu võlavabaks.
Eile vajus Harju Elektri aktsia 4,7 protsenti ja on nüüd väärt 2,61 eurot. See juhtus peaasjalikult väärtpaberi laia ostu- ja müüginoteeringute vahe tõttu.