Laura Mallene • 2. aprill 2013
Jaga lugu:

Eesti või Poola - kumb on konkurentsivõimelisem?

Kas Eesti on ka tulevikus ettevõtete jaoks parim tootmiskoht, oleneb sellest, mida ja kuidas toota, ja kas tegemist on kapitali- või tööjõumahuka tootmisega, leidis analüütik Meelis Kitsing.

Majandusministeeriumi majandusanalüüsi talituse juhataja Meelis Kitsingu sõnul on lisaks oluline vaadata ka seda, kui tähtis on tootmise lähedus Soomele ja Rootsile ning milliseid konkreetseid oskustöölisi on vaja.

„Ilmselgelt on meil raske kommenteerida iga investori ja ettevõtja otsust, kuna neid otsuseid mõjutavad paljud tegurid. Kui peakriteeriumiks on turu suurus, siis selgelt on Poola suurem turg kui Eesti,“ kommenteeris Kitsing uudist Soome ettevõtte Vado tootmise kolimisest Eestist Poolasse.

„Samas ei ole see otsuste puhul ainus kriteerium. Kui vaatame konkurentsivõimet laiemalt, siis maailma majandusfoorum avaldab konkurentsivõime raportit ja viimastel andmetel on Eesti majandus konkurentsivõimelisem kui Poola oma. Eesti on 34. kohal ja Poola 41. kohal 144 riigi seas,“ rääkis Kitsing.

Ta tõi välja veelgi näitajaid: IMD eelmise aasta raporti andmetel on Eesti 31. kohal ja Poola 34. kohal 59 riigi seas. Kusjuures Eesti koht on paranenud võrreldes 2011. aastaga, kuid Poola koht jäänud samaks. 

Märtsis avaldatud KOF Index of Globalization järgi on Eesti majandusliku globaliseerumise ja avatuse poolest maailma 8. riik, Poola aga 44. Maailmapanga Doing Business raporti järgi on Eesti 185 riigi seas 21. kohal ja Poola 55. Fraseri ja Cato instituudi majandusvabaduste raporti järgi on Eesti 144 riigi seas 14. ja Poola 48. Analoogse Wall Street Journali ja Heritage Foundationi majandusvabaduste raporti järgi on Eesti 177 riigi seas 13. ja Poola 57. kohal.

„Lühidalt võib kokku võtta, et Eesti majandus on üldjoontes konkurentsivõimelisem kui Poola oma. See ei tähenda, et Poolal ei ole mõnes valdkonnas eeliseid,“ kommenteeris Kitsing.

„Tuleb meeles pidada, et Eesti väljumine majanduskriisist on just toimunud tänu kõrge lisandväärtusega töötleva tööstuse ettevõtete võimele toodangut eksportida. Firmad nagu Ericsson ja Bellus on näidanud, et Eestis saab toota edukalt nii mobiilsideseadmeid kui ka pehmet mööblit. Kriisi järel on paljud Põhjamaade ettevõtted toonud tootmise üle Eestisse,“ kinnitas Kitsing.

Soome tööstusfirma Vado otsustas Eestis tootmise koondada ning laieneda selle asemel Poolas. Põhjuseks tõi ettevõte, et Eesti on kaotamas oma konkurentsieelist ning oma suutmatuse leida hea asukohaga soodsat pinda.

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum