Laura Mallene • 2. aprill 2013
Jaga lugu:

Mait Palts: Eestil tasub üle vaadata konkurentsieelised

Eesti kaubandus- ja tööstuskoja peadirektori Mait Paltsi sõnul on Eesti koos Läti, Leedu ja terve Ida-Euroopaga konkurentsivõitluses koos.

Soome tööstusfirma Vado otsustas koondada Eestis oma tootmise kokku ja laieneda selle asemel Poolas. Põhjuseks tõi ettevõte, et Eesti on kaotamas oma konkurentsieelist ning suutmatust leida hea asukohaga soodsat pinda.

”Tõenäoliselt on Eesti konkurentsieelist kaotamas selles võtmes, mis puutub odavat tööjõudu. Kas see on halb või hea, on iseküsimus. Pikas perspektiivis on see tõenäoliselt positiivne,” kommeteeris Palts. ”Kui seal olid muud põhjused, siis loomulikult tasub neisse näidetesse äärmiselt hoolikalt süveneda. Me oleme konkurentsivõitluses kõik koos – Eesti, Läti, Leedu, Poola, tegelikult terve Ida-Euroopa. Kui on ettevõte, kes soovib oma tooteid müüa Euroopa Liidu turul ja need on tööstuse ja tehnoloogiaga seotud, siis kindlasti on tal alternatiiviks mitmedki teised riigid.”

Siinkohal tasub Eestil Paltsi sõnul üsna kindlasti vaadata põhjalikult üle, mis on meie konkurentsieelised.

”Kui suhtleme Soome ja Põhjamaade ettevõtjatega, siis Eesti oma atraktiivsust tänaseks kaotanud ei ole. Eestit vaadatakse kui väga perspektiivikat riiki ja ettevõtluskeskkond on meil soodne. Aga kindlasti on meil mõned nüansid, mis võivad seda otsust mõjutada,” sõnas Palts. Kui ettevõtte tootmine on tööjõumahukam, siis on Paltsi sõnul Eestis probleem leida haritud spetsialiste ning nende palgatase on oluliselt kõrgem.

”Kui nad ütlevad, et ei leidnud ka sobivat pinda, siis see on kahetusväärsem olukord. Iseenesest peaks Eestis olema sobivaid kohti – kui ei ole tõepoolest tegemist väga spetsiifiliste kommunikatsioonidega,” leidis Palts. ”Kui tõesti ol põhjus selles, et ei leitud sobivat asukohta, siis jah, see paneb kindlasti mõtlema.”

Paltsi sõnul on viimasel ajal aktuaalne teema pigem see, et välja on arendatud mitmeid tööstusparke, kuhu ei leita piisavalt ettevõtjaid või investoreid.

”Selles plaanis peaks ettevõtjatele sobivaid võimalusi olema küll. See on oluline koht, mida analüüsida,” ütles Palts.

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum