Ave Lepik • 5. aprill 2013 kell 8:27

Keskpank: lähitulevik toob palgakulude kasvu

Statistikaamet teas täna, et tarbijahindade kasv aeglustus märtsis mõnevõrra, langedes 3,7%lt 3,5%ni.

Kui kõrvale jätta elektri kallinemine, oli muude kaupade ja teenuste 2,3%ne hinnakasv suhteliselt tagasihoidlik, kommenteeris Eesti Panga majanduspoliitika allosakonna juhataja Rasmus Kattai.

"Inflatsiooni pidurdumise üheks põhjuseks oli naftahinna kõrge aastatagune võrdlusbaas, mille tulemusena kütused odavnesid 3,6%," ütles Kattai. "Sama tegur mõjutas ka euroala teiste riikide inflatsiooni ning Eurostati esialgse hinnangu kohaselt kahanes aastane inflatsioon euroalal tervikuna 1,7%ni."

Veebruariga võrreldes tõusis Eesti tarbijahinnaindeks märtsis 0,7%. Toiduainete kallinemine moodustas pisut alla poole kuisest hinnakasvust. Muu hulgas tõusis köögi- ja puuviljade hind hooajaliste tegurite toimel 9% ning alkohoolsed joogid ning tubakatooted kallinesid 2,3%. Töötlemata toiduained on viimastel kuudel olnud üheks peamiseks tarbijakorvi hinnatõusu allikaks, samas kui töödeldud toiduained märtsis isegi odavnesid 0,7%.

"Teisel poolaastal eeldatavasti suureneb sisemaiste tegurite mõju inflatsioonile. Eelkõige võib palgakulude kasvu tõttu oodata tööjõumahukamate teenuste hinnatõusu. Eesti Pank prognoosib käesoleva aasta keskmiseks ühtlustatud tarbijahindade kasvuks 3,6%," ütles Kattai.

Hetkel kuum