Romet Kreek • 15. aprill 2013 kell 13:12

Miks kulla hind praegu kukub?

Kulla hind tõusis 12 aastat järjest kuni eelmise aastani. Nüüdsel hinna kukkumiseks on mitmeid põhjuseid.

Millegi hind ei liigu vaid ühes suunas. Need, kes jälgivad finantsturge graafikute alusel ja armastavad tehnilist analüüsi, said läinud nädalal müügisignaali. Kuld on karuturul ehk kukkunud tipust vähemalt 20%.

Maailma suurim börsil kaubeldav kullaga seotud finantsturgude toode SPDR Gold Trust on mahult kolme aasta väiksem.

Riskifondid on kärpinud alates oktoobrist oma panuseid kulla hinnatõusule 72% võrra.

USA keskpanga hiljuti avaldatud rahapoliitika tegijate koosoleku protokollist selgus, et mitmed otsustajad soovisid juba selle aasta lõpus lõpetada ülilõdva rahapoliitika ajamist. Kulla fenomenaalse tõusu üheks põhjuseks on olnud keskpankade massiline rahatrükk.

Läinud nädalal spekuleeriti, et Küprose keskpank tuleb oma kulda müüma.Aktsiaturud on teinud võimsa tõusu. Kui turul on tõusva hinnaga vara, siis miks peaks hetkel omama kriisikaitset, milleks kulda peetakse?

Täna selgus, et maailma ühe majandusmootori Hiina majandus ei kasvanud nii kiiresti, kui loodeti.

„See on turg, mis on 10 aastat olnud tõusmas ja mis nüüd pöördub täieulatuslikuks karuturuks," ütles Marex Spectron Groupi väärismetallide analüüsijuht David Govett Bloombergile. „Kombinatsioon tugevamast dollarist, Küprose kullamüügi uudistest ja jutud lõdva rahapoliitika lõpetamisest sel aastal on kõik kaalunud kulla hinda alla. Tarvis on mingit põhjust, enne kui turul arvatakse, et peaks end taas kullaga siduma.“

Hetkel kuum