16. juuni 2013
Jaga lugu:

Maksuamet peatas kütuse aktsiisilao tegevuse

Maksu- ja tolliamet peatas juuni esimesel reedel Maardu järve juures Peterburi tee äärde jääva kütuste hulgimüügi ja hoiustamisega tegeleva tulundusühistu Bitest aktsiisilao tegevuse.

Äripäeva andmetel on maksuamet plomminud Bitesti kütusemahutid ning mitmel kütusefirmal on kütus sinna kinni jäänud. See olevat ameti üks vastukäikudest viimasel ajal üha hoogustuvatele maksupettustele kütuseäris.

Maksuamet kinnitas Äripäevale, et lao tegevus on 7. juuni seisuga peatatud. Kuid kuna tegemist on maksusaladusega, siis lisainfot ei jagatud. Pressiesindaja kinnitas vaid, et tegu pole ameti tavapärase meetmega. “On väga harvad juhud, kui maksu- ja tolliamet aktsiisilao tegevuse peatab.”

Möödunud nädala esmaspäeva ennelõunal seisis Bitesti väravas tolli sini-valge buss ning territooriumil oli mõni kütuseveok.

Kuni selle aasta veebruarini olid Bitesti juhatuses Gennadi Besstšastnov, Jevgeni Besstšastnov ja Veera Besstšastnova. Veebruaris juhatuse liikmeks saanud Vitali Besstšastnov lahkus sealt juba aprillis. Aktsiisilao tegevuse peatamise ajal oli äriregistri andmetel juhatuse liikmeks Sergei Prutskoi.

Vitali Besstšastnovi numbrile helistades võtabki vastu Prutskoi, kes räägib, et tema ei ole 7. juunist enam Bitesti omanik. Tal ei tulnud äri välja ja ta ei ole võimeline maksuametiga vaidlema. Küll kinnitas ta, et ettevõtte mahutid on plommitud.

Kuni pooleaastane keeld. Vedelkütuse seaduse järgi võib maksu- ja tolliamet peatada aktsiisilao tegevusloa või maksulao pidamise loa kuni kuueks kuuks, kui aktsiisilaost väljastatakse kütust isikule, kellel pole maksuladustamise lõpetamisel kütuse müügi registreeringul märget “kütuse tarbimisse lubamine või maksuladustamise lõpetamine”.

Maksu- ja tolliameti peadirektori kohusetäitja Egon Veermäe kirjeldas hiljuti Äripäevale eelmise aasta lõpus kütusesektoris levima hakanud skeeme, millest üks puudutab just aktsiisiladusid. Nimelt langetatakse läbi erinevate varifirmade aktsiisilaosiseselt kütust müües selle hinda. “Petturid kasutavad ära seda, et aktsiisilaos tehingute tegemisel ei pea ettevõte omama majandustegevuse registreeringut. Markantse näitena võib tuua juhtumeid, kus kütust müüb aktsiisilaos ka mittetulundusühing. Loomulikult on juriidiliselt kõik korrektne – on olemas arved ja raha on tasutud ülekandega. Varifirmade juhid on üldjuhtudel isikud, kes ei tea tehingutest midagi ning ei oska loogiliselt põhjendada, miks toimub müük alla omahinna,” märkis Veermäe.

Korralik kasum kuivas kokku. Tulundusühistu Bitest asutati 1989. aastal. Ettevõtte põhitegevus on naftatoodangu ümberlaadimine, hoidmine ja hulgimüük. Ettevõttel on tolliladu ja aktsiisiladu.

Kui Bitesti 2010. ja 2011. aasta müügitulu oli 10 miljoni euro juures, siis eelmisel aastal kukkus see poole võrra – viie miljoni euroni. See on löönud hoobi ka ettevõtte kasumile. Varasemate aastate 400 000 euro ringis olnud kasum muutus mullu mõne tuhande euroseks kahjumiks. 2011. aastal maksis Bitest dividendideks 100 000 eurot, selleks aastaks määrati dividendideks 250 000 eurot.

Bitestile kuulunud kinnistu Maardus Kroodi teel vahetas mai lõpul omanikku. Omanikuks on nüüd Kirill Sergejevile kuuluv Isotech Expert OÜ.

Proovisin, aga see äri ei tulnud mul välja

Kuni aprillini Bitesti juhatuses olnud Vitali Besstšastnovi telefonil vastas märtsis juhatuse liikmeks saanud Sergei Prutskoi, kes ütles, et müüs just firma edasi.Järgneb intervjuu Prutskoiga.

Kellega ma räägin? Endise Bitesti töötajaga.

Kes praegu juhib Bitestit? See osteti hiljuti ära. Bitest on müüdud, ma kohe ütlen kellele… uus omanik on Kirill Sergejev.

Äriregistri järgi on juhatuses Sergei Prutskoi? No, mina müüsingi firma.

Teie siis ostsite Besstšastnõilt ja müüsite edasi? Jah, ma proovisin, kuid mul ei tulnud see äri välja. Ei ole minu äri.

Miks Besstšastnõid sellest ärist väljusid, nad olid aastaid omanikud? Jah, nad on kaua olnud. Nad kavatsevad Eestist ära sõita.

Helistasin, et uurida Bitesti probleemidest maksuametiga. Maksuametiga on 2009. aasta eest võlavaidlus, justkui oleks valesti kütust müüdud.

Kas Te ettevõtet ostes teadsite sellest? 2009. aasta asjad mind ei huvitanud. Ma ei teadnud, et sealt midagi välja ujub.

7. juunil peatas maksuamet Bitesti aktsiisilao tegevuse? Jah, praegu on seal mahutid plommitud. Peate uue omaniku käest küsima.

Millal Teie Bitesti müüsite? 7. juunil.

Plommimise pärast müüsitegi?  Loomulikult! Ma lihtsalt ei ole võimeline maksuametiga vaidlema. See on juba Besstšastnovite ajast pärit asi.

Aga kütus on seal erinevate firmade oma? Ja-jaa, täpselt, see ei ole Bitesti kütus. Nagu oleks Bitest kelleltki kütust ostnud ja räägitakse, et tegelikult seda ei saanud. Nagu õhku oleks siia-sinna liigutatud. Ja ongi kõik.

Teie ei teadnud sellest midagi? Ei.

Kas Te olite igapäevaselt Bitestis kohal või juhib seal keegi teine? Seal on üks inimene, kes on kümme aastat töötanud.

Kahju, et sellised probleemid on nii pikalt töötanud firmal. Jah, põhimõtteliselt on kahju sellest. Ettevõte on hea ja töötajad olid head. Nüüd tuli kõik vallandada.

Juba? Jah, kõikidega on arveldatud, müüsin firma ja ongi kõik.

Kuidas Te ostja leidsite? Ta ise pakkus, et ostab ära.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas