Hannes Sarv • 23. juuli 2013 kell 11:31

Reiljan jättis firma riiulile

Tingimisi karistatud ekspoliitiku Villu Reiljani konsultatsioonifirmal mullu majandustegevust polnud ning kulud tõid kahjumi.

2011. aastal teenis Reiljani firma OÜ Picea Konsultatsioonid müügituluna 5000 eurot, mille sai tervikuna kasumireale kirjutada. Mullu jäi majandustegevus nõustamisettevõttes soiku ja käivet firmal polnud.

Reiljan asutas oma konsultatsioonifirma juulis 2010 ehk pärast seda, kui Riigikohus jättis jõusse nn Rävala 8 pistiseasjas alamates astmetes langetatud otsused ja ta koos Aivo Pärna ning Tarmo Sillaga süüdi mõisteti. Otsuse järgi leidis tõendamist, et 2006. aastal küsis toonane keskkonnaminister Reiljan Tallinnas Rävala puiesteel asuva hoone enampakkumise tulemuste soodsas suunas kallutamise eest Silla kaudu Pärnalt miljon krooni pistist. Pistis pidi tagama, et keskkonnaministeerium müüb kinnisasja Pärna firmale. Reiljanile mõisteti sellise teguviisi eest karistuseks kaks aastat ja kolm kuud vangistust, mis jäi tingimisi kohaldamata kolmeaastase katseajaga.

Pärast süüdimõistvat kohtuotsust oli Reiljan sunnitud riigikogust lahkuma ja poliitikukarjääri maha jätma. Oma ettevõtte loomise kõrval asus ta nõunikuna tööle suurärimees Vello Kunmani kontsernis Silikaat Grupp AS.

Lisaks nõunikukohale ning oma nõustamisfirmale on Reiljanil pisiosalus kahes ettevõttes. 8% omab ta OÜs Haage Joogid, mis alustas mineraalvee tootmist Tartumaal. Mullusel tootmisprotsessi käivitamise aastal sai ettevõte 6000 euro suuruse käibe juures 31 000 eurot kahjumit. Ettevõtte enamusosanikuks on oma firma kaudu Kunman, teised osanikud Reiljani kõrval on Kaarel Auser, Marika Lehtla ja Aigar Pindmaa.

Lisaks omab Reiljan 10% OÜst Veekom, mis asutati 2011. aastal eesmärgiga soetada kinnisvara ning osutada renditeenust. Ettevõtte suuremad osanikud on võrdselt 30%ga Kunman, Pindmaa ja Lehtla. Veekomile kuulub tootmismaa Võru linnas. Ettevõttel puudus mullu müügitulu ja firma pidi kulude tõttu kahjumireale kirjutama üle 10 000 euro. Veekomil on kohustusi 124 000 euro eest, millest Kunmani ASi Silikaat antud laen moodustab ligi 90 000. Aruandes märgib firma juhtkond, et ettevõte plaanib kinnisvara asemel tegevust jätkata mineraalvee tootmise alal.

Lisaks süüdimõistvale otsusele Rävala pistiseasjas, on Reiljanil pooleli veel maadevahetuse protsess. Selles süüasjas tunnistas esimese astme kohus Reiljani ja teised süüdistatavad õigeks, tänavu juunis teises astmes mõisteti nad süüdi. Protsess jätkub Riigikohtus.

Hetkel kuum