Alyona Stadnik • 28. juuli 2013 kell 5:07

Kriis ilmselt jätkub

ASil Tavid oli mullu ajaloo halvim aasta. Ettevõte on küll kümne aastaga käivet suurendanud 1,6 miljonit 150 miljonile, kuid eelmine oli ettevõtte jaoks suurem kukkumine.

Ettevõtte käive kukkus aastaga 21% ning kasum üle poole võrra. Tänavu esimesel poolaastal on ettevõtte kahjumis.

Küsimustele vastab AS Tavidi nõukogu esimees Alar Tamming:

Teie ettevõtte käive mullu langes. Samas kasvas käive märgatavalt Bulgaarias. Mis on selle põhjus?

Kogu ettevõtte käibe languse taga oli majanduskeskkonna muutused. Bulgaaria edu taga on noored ja edukad juhid. Teatavasti valiti Tavidi tütarettevõte Tavex Bulgaarias 2012. aastal parimaks ettevõtteks väikeettevõtete kategoorias, edestades rahvusvaheliselt tuntud "GlaxoSmithKline EOOD" ja "AstraZeneca Bulgaria".

Olete maksnud ka korraliku dividenditulu. Milline on Tavidi dividendipoliitika?

Meil on lihtne dividendipoliitika - dividende makstakse nii nagu omanikud soovivad.

Valuutavahetuse käive, ehetekulla ja hõbeda vahendus on kukkunud. Kui nn vanad valdkonnad ei ole enam nii tulusad, kas olete mõelnud, et võiks spetsialiseeruda muudele valdkondadele?

Hetkel ei vaata uusi valdkondi, sest on oodata majanduskriisi jätkumist ja järjest kiireneva inflatsiooni tõttu nii valuutavahetuse kui kullaturu elavnemist.

Kuidas tänavune esimene poolaasta möödus?

Esimesel poolaastal teenisime 2,5 miljonit eurot kahjumit, seda eelkõige seoses Tavidi kullavarude ümberhindamisega ja varem ostetud kulla maailmaturu hinna alusel müügiga, mis toodab jätkuvat kahjumit. Tavidil on üle 400 kilo kulda ja kulla positsiooni ei ole kavas vähendada. Juhin tähelepanu ka sellele, et eelmistel aastatel teenis Tavid kulla ümberhindamiselt kasumit ehk tänavune kahjum ja kahe aasta tagune kasum ei peegelda tegelikku olukorda, vaid on raamatupidamislik arvestus. Nii nagu kaks aastat tagasi, on Tavidil ka täna ca 400 kilo kulda.

Samas olete palganud ligi 40 uut töötajat. Kas on veel plaanis töötajaid juurde värvata?

Tavid ei palka juurde ega koonda töötajaid vastavalt plaanile, vaid lähtub hetke majanduskeskkonast ja teeb selle põhjal personalipoliitikat puudutavad otsused.

Millised on Tavidi selle aasta eesmärgid ja plaanid?

Eesmärke ja plaane meil polegi, sest nende koostamine võtab aega, energiat ja ressurssi, kuid ei aita teenindada ühtegi klienti ega suurenda ühegi euro võrra kasumit. Tavid peab väga täpset arvestust möödunud perioodide kohta, kuid on loobunud täpsest ja numbrilisest tulevikuprognoosist. Tavid on endiselt seisukohal, et alanud on maailma kõigi aegade suurim majanduskriis, millele lisanduvad finantskriis, energiakriis, eetikakriis, toiduainete kriis kolmandas maailmas, panganduskriis nn. esimeses maailmas, ning tegemist on majanduskeskkonna pideva halvenemisega. Selle tunnistuseks on ka järjest suurenevad meeleavaldused maailma eri paikades. Kahjuks on maailma majandussüsteem liiga inertne ja tõenäoliselt enne kogu tsivilisatsiooni kui komplekssüsteemi kollapsit ei saa toimuda strukturaalseid muutusi - näiteks vajalik oleks võlal põhineva finantssüsteemi muutmine -, mis viiksid inimkonna praegusest kriisist välja. Seda kõike silmas pidades ei tee Tavid pikki plaane, vaid jälgib tähelepanelikult maailma arengut.

 

Hetkel kuum