Lennart Ruuda • 14. august 2013 kell 10:22

Eestlased hakkavad Finaviale tugiteenuseid pakkuma

Lennuliiklusteeninduse AS peab firma juhi Tanel Rautitsi sõnul Soome Finaviaga läbirääkimisi, mille tulemusena hakkavad soomlased ostma Eestist tugiteenuseid.

Soome lennujaamade ja lennujuhtimissüsteemide haldaja Finavia sammu eesmärk on eelkõige kulusid kokku hoida. Põhjanaabrite juurest kaob seeläbi 28 töökohta, samas luuakse Eestis kümmekond töökohta.

Rautitsi sõnul on Soomes olukord pingeline, sest sealsed mõjuvõimsad ametiühingud seisavad kärpimisele tugevalt vastu. Üks kulude kokkuhoiu komponent on Rautitsi kinnitusel Tampere lennujuhtimiskeskuse sulgemine ja Vantaasse ületoomine, teine aga lennueelse ettevalmistuse ja pakettide koostamise osakonna kolimine Eestisse.

"Ega ametiühingutele see ületoomine Eestisse sugugi ei meeldi," rääkis Rautits ja lisas, et enne ametiühingute streikide ja tulise poliitilise diskussiooni vaibumist pole miski veel kindel.

Millal täpselt tegevuse kolimine aset leiab, pole veel teada, kuid Rautits arvas, et enne 2015. aastat.

Märkimisväärset käibelisa ta Lennuliiklusteeninduste ASile selle sammuga siiski ei prognoosi. Rautits selgitas, et kuna Eesti lennundusteenuste hinnatase on Euroopa madalaim, näevad soomlased siin head võimalust odavalt läbi ajada. "Samas saame me juurde töökohti, tööd ja meie käive veidi tõuseb, mis on ju väga positiivne," lisas ta.

Euroopa Komisjon survestab lennuliiklust haldavaid firmasid, et nad omavahel teenuse hinna langetamiseks ühineksid. Seetõttu näeb Rautits, et sarnaseid liitumisi tuleb lähiaastail juurde. "Kui me saame soomlastega koostöö käima, saame saadud kogemusi kasutada ka teiste riikide puhul," leidis ta.

Lennuliiklusteenindus ASi olulisim eesmärk on aeronavigatsiooniteenuste osutamine. Ettevõtte jaoks oli eelmine aasta edukas. Käive kasvas 2011. aastaga võrreldes üle kahe miljoni euro, küündides 17,8 miljoni euroni. Kasum suurenes 3,5 miljonilt eurolt 4,4 miljonile.

3000 töötajaga Finavia kuulub Soome riigile. Ettevõte haldab riigis veerandsadat lennujaama, mida mullu läbis üle 19 miljoni inimese. Finavia käive oli 2011. aastal 364 miljonit eurot.

Hetkel kuum