Ave Lepik • 23. oktoober 2013 kell 8:36

220 Energia: Läti turul rikutakse konkurentsi loogikat

Olukord Läti elektriturul on vastu konkurentsi loogikale ning soosib kohalikku monopoli Latvenergot, mis tegutseb Eestis Elektrumi nime all, ütles 220 Energia müügidirektor Vahur Kukk.

220 Energia teavitas juba aprilis, et Läti elektrituru avamine eraklientidele on korraldatud viisil, mis hoiab Läti turult eemal konkurentsi kohalikule monopolile Latvenergole, selgitas Kukk. Eile väljendas sama seisukohta Eesti Energia, viidates Läti elektrituru arenguprobleemidele. Konkurentsi puudumine Lätis kindlustab Läti tarbijatele ka tulevikuks kõrgema elektrihinna kui Eestis.

„Lätis nõutakse kõikidelt elektrimüüjatelt kohustuslikult võrguettevõtja teenuste vahendamist, mis tähendab Latvenergo võrguteenuste dubleerimisvajadust ja suuremaid ning sisult ebavajalikke kulutusi kõigile elektrimüüjatele," rääkis Kukk. "Selline lähenemine on vastu kogu elektriturul konkurentsi loomise loogikale ning soosib otseselt vaid tänast monopoli Latvenergot, kel ei ole turu arvanedes vajalik teha ühtegi töökorralduslikku muudatust."

Kuke sõnul saab tulemuseks olla vaid elektri hinna kasv ning jätkuv halb klienditeenindus, kuna tänasel monopolil puudub vajadus muudatusteks. "Lisaks hoiab selline turu käsitlus eemal rahvusvahelised elektrimüüjad, kuna Läti regulatsioon ei võimalda kasutada Põhjamaade elektriturgude kogemust ja süsteeme,” selgitas Kukk.

„Lisaks eelnevale on nii Lätis kui Leedus sisuliseks probleemiks fikseeritud elektrihinna müügiriskide katmise võimaluste puudumine, misttõttu näiteks Leedust on kuulda juba, et osad elektrimüüjad katkestavad ka olemasolevaid kehtivaid fikshinnaga lepinguid oma klientidega,” lisas ta.

Hetkel kuum