Raido Neemre • 23. detsember 2013 kell 17:58

2014. saab olema majanduskasvu aasta

Euroopa Keskpanga endine juht Jean-Claude Trichet ütles CNBC-le et strukturaalsete reformide jätkudes saab 2014. aasta olema majanduskasvu aasta. Seda tänu keskpanga poliitikatele ja kasinusmeetmetele eurotsoonis.

 “Võimalik, et mõni arenev majandus on kogenud mõningast aeglustumist, kuid me peame vaatama igat majandust eraldi ja ma arvan, et võttes kõike seda arvesse, peaks järgmine aasta olema majanduskasvu aasta,” sõnas Trichet.

Taastamaks investorite usalduse eurotsooni ja selle nõrkadesse “perifeeria” riikidesse, on regiooni valitsused alustanud karmi tegutsemist eelarve konsolideerimise ja kasinusmeetmete kasutuselevõtmiseks ning eelarvedefitsiidi kontrolli alla saamiseks.

Kasinusmeetmed võeti kasutusele sellistes riikides nagu Kreeka, Iirimaa, Portugal. Hispaania ja Itaalia, pannes riigi majandustele piduri peale, mis saatis eurotsooni majanduslangusesse ja viis töötusemäärad rekordtasemele.

“Need viis riiki on nüüd taastunud ning enam-vähem tasakaalus eelarvega võrreldes 2008.-2009. aastaga, kus nende eelarved olid tasakaalust väljas,” ütles Trichet CNBCle.

Trichet ennustab eurotsooni majanduskasvuks umbes 1% ning tema sõnul on hädavajalik jätkata ka eurotsooni majanduse reformimisega.

Trichet võib olla küll kindlameelne eurotsooni taastumise osas, kuid majanduskasvu hetkeseis ei ole üldsegi mitte nii roosiline. 2013. aasta kolmandas kvartalis kasvas eurotsooni aastane SKP kõigest 0,1%; teises kvartalis oli SKP kasvuks 0,3%, mis märgib eurotsooni majandukasvu aeglustumist, vahendab Eurostat. Töötusemäär püsis endiselt rekordkõrgel, olles oktoobris 12,1%.

Euroopa Liit tervikuna aga ei ole üldse mitte paremas seisus. EL-i kolmanda kvartali SKP oli samuti 0,2%. Viidates asjaolule, et asjad võivad hullemaks minna, langetas reitinguagentuur Standard & Poor's täna EL-i reitingut AA plussilt AAA-le.

Hetkel kuum