Swed: hinnatõus kiireneb peagi

Indrek Kald 08. jaanuar 2014, 12:56

Hinnakasv püsib aasta esimestel kuudel küll madalam, kuid hakkab siis tasapisi taas kerkima, kinnitas Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.

Ootame sellel aastal veidi madalamat hinnakasvu kui eelmisel aastal, lisas ta panga pressiteates.

Mertsina sõnul vastas tarbijahindade kasvu aeglustumine detsembris aastases võrdluses 1,4%ni Swedbanki ootustele. Kuises võrdluses langesid hinnad 0,1%. Aasta keskmisena kasvasid hinnad mullu 2,8%.

"Detsembris aeglustas hinnakasvu enim kodudesse jõudnud tagasihoidlikum elektri hinnakasv. Siiski oli kodudesse jõudnud elektri hinnakasvu ligikaudu 22protsendine kasv kiire, arvestades seda, et elektri börsihind vähenes aastases võrdluses enam kui 15% ning kuises võrdluses 13%," märkis ta.

"Tuleb arvestada, et soojade ilmade tõttu on elanike küttearved suhteliselt väikesed, mis jätavad neile raha kas säästmiseks või tarbimiseks mujal," lisas Swedbanki peaökonomist.

Augustis aeglustuma hakanud toiduainete hinnakasv detsembris mõnevõrra kiirenes: kui novembris kasvasid toiduainete hinnad 2%, siis detsembris kiirenes see 2,2%ni. "Maailmaturul on toiduainete hinnalangus aeglustunud. Hinnalanguse aeglustumine jätkub ka selle aasta jooksul ning hakkab hiljemalt aasta teisel poolel tõenäoliselt isegi kasvama. Euro tugevus on siiani aidanud maailmaturult sisseostetud toiduainete hindasid madalamal hoida, kuid euro oodataval nõrgenemisel on hoopis vastupidine efekt," märkis ta.

Samuti aeglustus detsembris mootorikütuse hinnalangus: kui novembris oli maailmaturu toornafta hind eurodes aastases võrdluses 6% odavam, siis detsembris oli langus alla 3%.

"See jättis jälje ka Eesti kohalikele kütusehindadele. Kui novembris langesid kütusehinnad aastases võrdluses 4,7%, siis detsembris 1,8%. Kuises võrdluses oli kütus aga isegi veidi kallim," märkis Mertsina.

"Jaanuari esimesel nädalal on toornafta hind maailmaturul siiski langenud. Hindasid hoiab madalal nõudlusest suurem naftatootmise kasv. Kuigi naftahindade alanemine jätkub ka käesoleval aastal, jääb see eelmise aastaga võrreldes oluliselt väikemaks. Osadel kuudel võivad hinnad aastases võrdluses ka kasvada," lisas ta.

Swedbanki peaökonomisti sõnul on hinnakasv aeglustunud enamikes ELi liikmesriikides. "Alates oktoobrist on euroalal püsinud hinnakasv alla 1%, nii energiahindade languse kui toiduainetehindade kiire aeglustumise toel," selgitas ta.

Lisaks eelpoolnimetatud hindadele taandub Swedbanki teatel tänavu baasefekti tõttu hinnakasvust välja eelmise aasta alguses turu avamise järel tõusnud kõrgema elektrihinna mõju. Soome ja Eesti elektriliikluseks avatakse Estlink2 ning Elering alandab aprillist võrgutasu, mis peaks elektrihinna kasvu veelgi pidurdama.

"Samuti taandub välja ka eelmise aasta algusest pealinna tasuta transpordi mõju. Kuigi tarbijatele see mõju ei avalda, kergitab see inflatsiooninumbrites mõnevõrra transpordihindasid. Sidehinnad on juba väga pikka aega langenud, samas on kommunikatsiooniettevõtete kasumi ja rentaabluse vähenemine süvenenud juba pikemat aega, mistõttu eeldame, et siin võib toimuda hindade korrektsioon ülespoole," kinnitas ta.

"Kiire palgakasv koos tarbijate kindlustunde paranemisega hoiab tarbimise kasvu tugeva ning võib kergitada tööjõuintensiivsete teenuste hindasid ning hindasid nendes sektorites, kus hinnakonkurents seda võimaldab," lisas Mertsina.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. January 2014, 15:29
Otsi:

Ava täpsem otsing