"Kas riik saab raha avakosmosest?"

Kaisa Gabral 27. jaanuar 2014, 15:54

Nortali juhi ja osaniku Priit Alamäe sõnul on riikliku palgainvesteeringute toetuse mõte rumal.

Smart Valley OÜ juht Rainer Aunpu märkis täna Äripäevas ilmunud kolumnis, et kui ettevõtted tõstavad palgakulu bilansi investeeringute reale, siis äkki hakkab seda lähenemist toetama ka riik palgainvesteeringute toetustega.

"Riikliku palgainvesteeringute toetuse mõte on lihtsalt rumal, seda on raske kommenteerida. Kõik me koos moodustamegi Eesti riigi ja me koos kogume piiskhaaval selle raha kokku, mida riik saab kulutada. Millegipärast läheb see tõde aegajalt meelest ära – riigi raha näikse tulevat kuskilt avakosmosest ja riigi võimel investeerida ja kulutusi tõsta ei oleks justkui mitte mingit seost objektiivse reaalsusega," märkis Priit Alamäe.

Kui kõikide inimeste palku tõstetakse ja selle palgatõusu finantseerimiseks tõstetakse sama palju nendesamade palgasaajate makse, siis meenutab see Alamäe hinnangul parun Münchausenit, kes tahab ennast patsipidi soost välja tõsta. "Sama loogikat edasi arendades võiks riik ka keskselt ära määrata kõikide inimeste palgad, aga see viiks meid tagasi ühte süsteemi, kuhu me ei taha kindlasti mitte tagasi minna," lisas ta.

Alamäe hinnangul peab iga ettevõtja navigeerima kolmnurgas kliendid-töötajad-aktsionärid ja selleks, et pikaajaliselt edukas olla, peavad selles süsteemis kõik rahul olema.

"Usun siiralt, et kõik vähegi mõtlevad ettevõtted maksavad palka täpselt niipalju, kui on turutingimustes võimalik, arvestades klientide hinnatundlikkust, tööjõuturu eripärasid ja aktsionäride ootusi investeeritud kapitali tootlikkusele," lisas IT-ettevõtja.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    29. January 2014, 13:31
    Otsi:

    Ava täpsem otsing