Balti riikide M&A turg pöördus mullu kasvule

Alyona Stadnik 06. veebruar 2014, 15:20

Ettevõtete ülevõtmiste arv kasvas Balti riikides eelmisel aastal 2012. aastaga võrreldes märgatavalt ning jõudis 2011. aasta tasemele, mida kõigil kolmel turul iseloomustas järsk kasv. Eelmine aasta tehti 57 tehingut 3,66 miljardi euro väärtuses, teatas advokaadibüroo Sorainen.

„Hoolimata tehingute arvu kasvust näib Balti riikide turuosaliste järgmise aasta ülevõtmisplaanides olevat eelmise aastaga võrreldes mõnevõrra vähem kindlust,“ ütles Soraineni Eesti kontori juhtivpartner Toomas Prangli. „Soraineni paari kuu tagune ettevõtete ühinemis- ja ülevõtmisplaanide uuring näitas, et ligi pooled küsitletud ettevõtetest polnud kindlad, kas võtta ette laienemine teiste ettevõtete ülevõtmise teel.“

Ettevõtete müügi osas olid plaanid üldjoontes samad kui aasta varem: üle poole vastajatest ei kavatsenud oma ettevõtet algaval aastal osaliselt ega täielikult müüa. Prangli sõnul viitab see, et turuosalised on M&A plaanide tegemisel ettevaatlikumad, samas kui tehingute arvu kasv näitab turu aktiveerumist ning annab lootust sama suundumuse jätkumiseks ka sel aastal.

Tehinguid teevad strateegilised investorid. „Nagu varasematest aastatest tavaks, on enamiku suurte Balti ülevõtmiste taga strateegilised investorid. Sama olukord peaks jätkuma ka 2014. aastal. Balti ettevõtted paistavad olevat akumuleerinud rohkem vahendeid ning finantseerimistingimused on paranenud. See peaks julgustama neid investeerima arengusse, ülevõtmistesse ja tehnoloogiasse,“ märkis Soraineni Leedu kontori advokaat Sergej Butov.

Alanud aastal peaks kasvama ka väiksemate ehk kuni 5 miljoni dollariste tehingute arv, kuna regioonis on suurenemas erakapitalifonde arv ja aktiveerunud nende tegevus. Butovi sõnul muutuvad erakapitalifondidele atraktiivsed ja neid oma arengu rahastamiseks kasutavad ettevõtted hiljem tihti ligitõmbavaks ka strateegilistele investoritele ning see soodustab suuremaid tehinguid.

„M&A turule peaks tänavu optimismi lisama ka euro kasutuselevõtt Lätis. Nagu Eesti kogemus näitas, aktiveerib turuosaliste euroeufooria tehingute turgu umbes aasta enne ja pärast euro kasutuselevõttu,“ sõnas Butov.

Leedus kasvas suurte tehingute arv eelmisel aastal võrreldes aasta varasemaga 25% ehk 20 tehinguni. Sellega jõudis Leedu peaaegu järele Eestile, kus tehti 21 tehingut ja kes oli 2012. aastal tehingute arvu poolest (26) selgelt edukaim Balti riik. Lätis kasvas tehingute arv veelgi kiiremini, aasta lõikes üle 37% ehk 16 tehinguni. Läti kiire kasvu peapõhjus on Soraineni hinnangul eurole üleminek ning riigi majanduse üldise olukorra paranemine. Võib järeldada, et Eesti tehingute arvu vähenemist kompenseeris märkimisväärne kasv Leedus ja Lätis, mille tulemusena kasvas tehingute üldarv Balti riikides 16%. 

Ühtlasi ületas M&A tehingute aktiivsus Balti turgudel Euroopa ja maailma keskmist. Vastavalt Mergermarketi ja Bloombergi 2013. aasta andmetele kasvas ülevõtmiste arv Balti riikides Euroopa keskmisest (4%) märksa kiiremini, kusjuures ülemaailmselt registreeriti hoopis langus (-0,3%).

 

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    07. February 2014, 09:40
    Otsi:

    Ava täpsem otsing