Puhkepäev. Illegaalne abikäsi

07. veebruar 2014, 00:00

Jean-Marc Vallée filmis “Elujanu” kuulutatakse peategelasele ette tema hirmsat lõppu, millele ta iga hinnaga vastu sõdib.

Linateos “Elujanu” jutustab sünge loo AIDSi levikust ja selle ohvritest 1980ndatel, ajal mil erinevate ravimite väljatöötamine on alles algusjärgus.

Üks neist on Texases elav Ron Woodrof (Matthew McConaughey). Ta on ametilt kauboi ja elektrit. Tööst vaba aja veedab ta pidutsedes, alkoholi ja narkootikume tarvitades ning lõbutüdrukute seltsi nautides. Selline eluviis toob talle kaasa ravimatu haiguse. Tal diagnoositakse HIV ning prognoositakse elupäevi mitte rohkem kui kolmkümmend. Surmaotsusega ei ole mees nõus aga leppima ja püüab haiguse vastu iga hinna eest võidelda.

Lahenduse otsimine. Ta soovib oma raviarstilt Evelt (Jennifer Garner) saada veel katsetamisjärgus olevat ravimit AZT. Paraku ei kaasata teda aga ravimi kliinilisse uuringusse – see lootuskiir kustub. Aga õnneks, sest peagi selgub, et AZT-l on enamasti fataalsed tagajärjed.

Ron otsib seetõttu teise päästee. Ta leiab alternatiivsed ravimid Mehhikost, hakkab neid USAsse hangeldama ja seal müüma. Seda mitte omakasu eesmärgil, vaid teiste omasuguste aitamiseks. Temaga lööb kampa transvestiidist saatusekaaslane Rayon (Jared Leto), kellega ta tutvub haiglas olles. Lisaks äripartneriteks olemisele saavad neist peagi ka väga lähedased sõbrad. Seda hoolimata sellest, et Ron oli terve oma varasema elu olnud homofoob.

Lootuskiir abivajajatele. “Elujanu” on tõsieluline biograafiline draama, mis põhineb Ron Woodrofi elul. Woodrof läks ajalukku enda asutatud Dallas Buyers Clubiga, millega kaudu ta abivajajatele HIV ravimeid, mis ka tema enesetunnet paremaks muutsid, ebaseaduslikult vahendas. Oma isikliku ravimeetodi välja töötamise tulemusel elas ta prognoositust kuus aastat kauem, surres AIDSi 1992. aasta septembris.

“Elujanu” esilinastus mullu sügisel Toronto filmifestivalil, millel järel pälvis kohe nii publiku kui ka kriitikute positiivse tähelepanu. Viimane saadab filmi siiani – tänaseks on linateos pälvinud Kuldgloobuse ja Ekraaninäitlejate Gildi auhinna meespeaosa (McConaughey) ja meeskõrvalosa (Leto) eest. Samuti kandideerib see kuuele Oscarile – parim film, originaalstsenaarium, meespeaosa, meeskõrvalosa, montaaž ja grimm.

 

Draama

  • “Elujanu”

Režissöör: Jean-Marc Vallée
Osades: Matthew McConaughey, Jennifer Garner, Jared Leto, Dallas Roberts jpt
Filmi pikkus: 1 h 57 min
Kinodes alates: 7.02

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. February 2014, 16:16
Otsi:

Ava täpsem otsing