Advokaat: Elektrilevi ei kohtle elektrimüüjaid võrdselt

Indrek Kald 21. veebruar 2014, 12:02

Advokaadibüroo Glimstedt energiaõiguse advokaadi Moonika Kukke sõnul ei kohtle Elektrilevi kõiki elektrimüüjaid võrdselt.

Tema kinnitusel on võrguettevõtja Elektrilevi kohustatud pakkuma kõigile elektrimüüjaile samadel tingimustel lepingut. Elektrimüüjad peaksid ühtsete reeglite saavutamise nimel pöörduma ministeeriumi asemel konkurentsiametisse, kes vastava seaduse üle järelevalvet teostab, märkis ta.

"Olukorras, kus elektrimüüjad soovivad Elektrileviga sõlmida kokkuleppe võrguteenuste vahendamiseks, peab võrguettevõtja kohtlema müüjaid võrdselt ja pakkuma neile Eesti Energiaga sõlmitud kokkuleppega sarnast lepingut," märkis ta pressiteates.

Elektrilevi on Kukke sõnul ühelt poolt monopol, kellele laieneb konkurentsiseadusest tulenev keeld mitte kuritarvitada turguvalitsevat seisundit. Teisalt peab ta võrguettevõtjana elektrituruseadusest tulenevalt kõiki müüjaid võrdselt kohtlema.

"Mõlema kohustuse täitmise üle teeb järelevalvet konkurentsiamet, kellel on tegelikult ka omal initsiatiivil võimalik järelevalve toimingutega alustada," ütles Kukke.

Advokaadi sõnul oli tarbijal enne elektrituru avanemist õigus nõuda elektrimüüjalt, et tema leping sisaldaks võrgulepingu sätteid, kuid turu avanemisega tunnistati selline tarbijale elu lihtsamaks tegev säte elektrituruseaduses kehtetuks.

"Veel huvitavam on see, et kui klient ostab elektrit kelleltki teiselt kui Eesti Energia, saab ta ikkagi võrgutasude arve Eesti Energialt. Konkureeriva elektrimüüja poolt võrguteenuste vahendamist elektrituruseadus ette ei näe. Vastuargumendina on võrguettevõtja oma tüüptingimustes öelnud, et võib kasutada oma ülesannete täitmiseks kolmandate isikute abi ja juhtumisi on selleks Eesti Energia," selgitas energiaõiguse advokaat.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    21. February 2014, 12:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing