Paet: Ukraina kriis on oht rahvusvahelisele julgeolekule

Ken Rohelaan 04. märts 2014, 15:00

Kriitiline olukord Ukrainas on ohuks rahvusvahelisele julgeolekule ja inimõiguste olukorrale, ütles välisminister Urmas Paet täna Genfis ÜRO inimõiguste nõukogu kõrgetasemelisel istungil.

"Krimmi poolsaarele on sisse tunginud Venemaa sõjavägi - tegemist on rahvusvahelise õiguse rikkumise ja agressiooniga," ütles Paet välisministeeriumi vahendusel. Tema sõnul peab Venemaa koheselt lõpetama rünnaku suveräänse Ukraina vastu ning taandama oma relvajõud nende tavapärastele positsioonidele.

Paet rõhutas, et vägede saatmine teise riigi suveräänsele territooriumile ettekäändega kaitsta oma kodanikke ei kaitse tegelikult kedagi. Tema sõnul on Ukrainal ja kogu Ukraina rahval, vaatamata nende etnilisele kuuluvusele, religioonile võ poliitilistele vaadetele, õigus stabiilsusele ja rahule. Selle saavutamiseks on vaja dialoogi ja reforme.

Paeti sõnul vajab Ukraina rahvusvahelist toetust, nii sissetungi vastu kui stabiilsuse saavutamiseks. Eesti välisministri teatel on Euroopa Liit, USA, NATO, ÜRO ja Euroopa Nõukogu üheselt mõstnud hukka Venemaa sammud suveräänse Ukraina vastu. Samuti lisas Paet, et väga oluline on sellest rääkida ka ÜRO inimõiguste nõukogus, sest rahvusvaheline üldsus peab kasutama kõiki vahendeid Ukraina aitamiseks.

Paeti sõnul tuleks Ukraina toetamiseks saata riiki rahvusvahelised vaatlejad ja vahendajad, kes aitaksid edendada Ukraina ja Venemaa vahelist dialoogi, ning Ukraina majandusliku kokkukukkumise vältimiseks tuleks leppida kokku Ukrainale rahalise abi andmise tingimustes.

Eesti on ÜRO inimõiguste nõukogu liige ajavahemikul 2013–2015.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    04. March 2014, 15:00
    Otsi:

    Ava täpsem otsing