Mari Mets • 17. aprill 2014 kell 13:41

Munitsipaalpanga loomine nõuab 5 miljonit eurot

Tallinna ühistupanga loomiseks on vaja 50 asutajat ja sissemakseks viis miljonit eurot.

Linnavalitsus on lubanud panustada vähemalt 50 000 eurot ning tänaõhtusel volikogu istungil kinnitatakse panga loomiseks tarviliku sihtasutuse Ühistuline Krediidiasutus loomine.

Pärast sihtasutuse loomist kulub panga avamiseni linnapea Edgar Savisaare kinnitusel üks-kaks aastat, et koostada dokumentatsioon, kooskõlastada see asutajatega ning leida personal.

Krediidiasutuse seaduse järgi peab olema ühistupangal vähemalt 50 asutajat, see tähendab, et Tallinna linn ei saa üksi uut panka luua, vaid peab leidma lisaks veel 49 võrdset asutajaliiget. Sama seadus näeb ette, et ühistupanga asutamisel sisse makstud osakapital peab olema vähemalt viis miljonit eurot. Linn on lubanud panna selle alla oma kassast vähemalt 50 000 eurot ehk ühe protsendi vaja minevast summast.

IRLi fraktsiooni liikme Madis Kübara arupärimisele, kes võiksid olla lisaks Tallinna linnale ülejäänud 49  ühistupanga asutajaliiget, kirjeldas linnapea Edgar Savisaar vastuseks kirjalikult hoopis ühistupanga missiooni, mille üheks peamiseks lähtekohaks on kasumi mittetaotlemine.

"Kasumi tekkimisel on alternatiivideks see pärast majandusaasta lõppu liikmetele tagasi maksta, anda liikmetele vastavas osas soodustusi või rakendada kasum eestimaalaste teenistusse," seisis linnapea kirjalikus vastuses.

Täna loomisele kinnitatava sihtasutuse Ühistuline Krediidiasutus üheks ülesandeks panga asutamise ettevalmistuste juures on ühistupanga asutamise eelarve koostamine. Kõigepealt aga võtab Tallinna linnavolikogu vastu sihtasutuse asutamisotsuse  ning alles seejärel kinnitab põhikirja, kus seisavad Ühistulise Krediidiasutuse täpsed funktsioonid.

Euroopa Liidu 27 liikmesriigis on ühistupankadel enam kui 215 miljonit klienti, 850 000 töötajat ning nende turuosa Euroopa panganduses on Tallinna linnavolikogu Ühistupanga Asutamise Sihtasutuse asutamisotsuse dokumendi järgi 20%.

Hetkel kuum